Brother TN-2310 Toner-kit, 1.2K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-L 2300
SKU
TN2310
Special Price
£42.92
£51.50
Regular Price
£43.64
£52.37
In stock
Only 4 left
Toner Cartridge
- Prints up to 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother Black toner cartridge TN-231
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-2310 original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-2310 black toner cartridge is available as a more economical high yield toner - TN-232
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN2310 |
| EAN | 4977766738965 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Meta Description | Toner Cartridge |
Original Brother toner is formulated to meet high quality resolution, grey scale and block colour, in line with Brother’s high design specification.
Compatible Printers: Brother DCP-L 2560 Series, Brother DCP-L 2700 DW, Brother HL-L 2361 DN, Brother MFC-L 2700 DN, Brother DCP-L 2520 DW, Brother HL-L 2380 DW, Brother DCP-L 2540 DN, Brother DCP-L 2500 D, Brother HL-L 2321 D, Brother MFC-L 2740 CW, Brother HL-L 2340 DW, Brother DCP-L 2560 DN, Brother MFC-L 2700 DW, Brother HL-L 2360 DN, Brother HL-L 2365 DW, Brother HL-L 2360 DW, Brother HL-L 2320 D, Brother MFC-L 2701, Brother DCP-L 2560 CDN, Brother MFC-L 2701 DW, Brother DCP-L 2560 DW, Brother MFC-L 2720 DW, Brother MFC-L 2703 DW, Brother DCP-L 2560 CDW, Brother MFC-L 2740 DW, Brother HL-L 2300 D
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 1200 pages |
| Compatibility | HL-L2365DW, HL-L2360DN, HL-L2340DW, HL-L2300D, DCP-L2540DN, DCP-L2500D |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 375 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 348 mm |
| Package weight | 600 g |
| Weight | 400 g |
| Package type | Box |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 600 g |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Package type | Box |
| Country of origin | Vietnam |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L2365DW, HL-L2360DN, HL-L2340DW, HL-L2300D, DCP-L2540DN, DCP-L2500D |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.1 cm |
| Pallet gross weight | 108.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TN-2310 Toner-kit, 1.2K pages...
Special Price
£42.92
£51.50
Regular Price
£43.64
£52.37
|
Brother TN-2005 Toner-kit, 1.5K pages...
Special Price
£51.78
£62.14
Regular Price
£52.66
£63.19
|
Recommended
Brother TN-241BK Toner-kit black, 2.5K...
Special Price
£55.07
£66.08
Regular Price
£56.00
£67.20
|
Hot Product
Brother TN-2220 Toner-kit, 2.6K pages...
Special Price
£53.64
£64.37
Regular Price
£54.55
£65.46
|
Popular
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages...
Special Price
£41.21
£49.45
Regular Price
£41.90
£50.28
|
Brother TN-325BK Toner black high-capa...
Special Price
£64.29
£77.15
Regular Price
£65.38
£78.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN2310
|
TN2005
|
TN241BK
|
TN2220
|
TN2210
|
TN325BK
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|

















