Brother TN-325BK Toner black high-capacity, 4K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-4150/4570
SKU
TN325BK
Special Price
£64.29
£77.15
Regular Price
£65.38
£78.46
In stock
Only 2 left
The Brother TN325BK High Yield Black Toner Cartridge. Prints 4,000 pages.
- Prints 4,000 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 4000.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN325BK |
| EAN | 4977766679381 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Meta Description | The Brother TN325BK High Yield Black Toner Cartridge. Prints 4,000 pages. |
Designed to work in harmony with your Brother printer, the Genuine Brother TN325BK Toner Cartridge in Black can save you money, whilst ensuring the delivery of quality monochrome documents time after time.
Compatible Printers: Brother HL-4100 Series, Brother HL-4500 Series, Brother MFC-9560 CDW, Brother HL-4570 CDW, Brother MFC-9970 CDW, Brother DCP-9055 CDN, Brother DCP-9270 CDN, Brother HL-4570 CDWT, Brother MFC-9465 CDN, Brother HL-4150 CDN, Brother MFC-9460 CDN, Brother HL-4140 CN
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 4000 pages |
| Compatibility | DCP-9055CDN, DCP-9270CDN, HL-4140CN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9465CDN, MFC-9970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 166 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 340 mm |
| Package weight | 887 g |
| Weight | 494 g |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 887 g |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Compatibility | DCP-9055CDN, DCP-9270CDN, HL-4140CN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9465CDN, MFC-9970CDW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Pallet gross weight | 141.8 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother TN-325BK Toner black high-capa...
Special Price
£64.29
£77.15
Regular Price
£65.38
£78.46
|
New
Xerox 006R01458 Toner yellow, 15K page...
Special Price
£95.67
£114.80
Regular Price
£97.30
£116.76
|
Recommended
Xerox 113R00773 Drum kit, 85K pages IS...
Special Price
£82.23
£98.68
Regular Price
£83.63
£100.36
|
Bestseller
Brother TN-326BK Toner-kit black high-...
Special Price
£65.30
£78.36
Regular Price
£66.41
£79.69
|
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
Popular
HP C9721A/641A Toner cartridge cyan, 8...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN325BK
|
006R01458
|
113R00773
|
TN326BK
|
C9722A
|
C9721A
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
HP
|
HP
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Yellow
|
N/A
|
Black
|
Yellow
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Xerox
|
Brother
|
HP
|
HP
|


















