Brother TN-2005 Toner-kit, 1.5K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-2035
SKU
TN2005
Special Price
£51.78
£62.14
Regular Price
£52.66
£63.19
In stock
Only 3 left
The Brother TN-2005 Black Toner Cartridge. Prints 1,500 pages.
- Prints 1,500 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 1500.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN2005 |
| EAN | 4977766662376 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Meta Description | The Brother TN-2005 Black Toner Cartridge. Prints 1,500 pages. |
With the Genuine Brother TN-2005 Black Toner Cartridge, you can enjoy fast print speeds, increased productivity and high impact graphics every time you print. Formulated in line with Brother’s high design specification, the TN-2005 cartridge can produce up to 1,500 vibrant, eye-catching pages.
Compatible Printers: Brother HL-2037, Brother HL-2035, Brother HL-2035 R
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Compatibility | HL-2035 |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 166 mm |
| Depth | 124 mm |
| Height | 360 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 292 x 113 x 43 mm |
| Package weight | 992 g |
| Weight | 524 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 357 x 167 x 122 mm |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 992 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 357 x 167 x 122 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Compatibility | HL-2035 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package dimensions (WxDxH) | 357 x 167 x 122 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 18.9 cm |
| Pallet gross weight | 221 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother TN-2005 Toner-kit, 1.5K pages...
Special Price
£51.78
£62.14
Regular Price
£52.66
£63.19
|
Brother TN-900BK Toner-kit black, 6K p...
Special Price
£68.53
£82.24
Regular Price
£69.70
£83.64
|
Hot Product
Brother TN-326BK Toner-kit black high-...
Special Price
£65.30
£78.36
Regular Price
£66.41
£79.69
|
Bestseller
Brother TN-2120 Toner-kit, 2.6K pages...
Special Price
£70.19
£84.23
Regular Price
£71.38
£85.66
|
New
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
Popular
HP C9721A/641A Toner cartridge cyan, 8...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN2005
|
TN900BK
|
TN326BK
|
TN2120
|
C9722A
|
C9721A
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
HP
|
HP
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Yellow
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
HP
|
HP
|
















