HP CB381A/824A Toner cyan, 21K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ CP 6015/CM 6040
- Original HP 824A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~21,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- HP 824 LaserJet Printing Supplies give you fast, brilliant results with enhanced HP ColorSphere toner. With reliable, consistent performance and time-saving supplies management features, using Original HP supplies means high productivity.
- Depend on Original HP 824A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 cartridge
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 21000.00 |
| Colour | cyan |
| SKU | CB381A |
| EAN | 0882780459120 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | Genuine HP 823A Standard Laserjet Toner Cartridge - CB381A - Cyan |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Represent your business ideas with top-quality color prints, and make your work stand out from the rest.
Compatible Printers: HP Color LaserJet CP 6015 DNE, HP Color LaserJet CM 6030 MFP, HP Color LaserJet CM 6040 MFP, HP Color LaserJet CP 6015 DN, HP Color LaserJet CP 6015 X, HP Color LaserJet CP 6015 DE, HP Color LaserJet CM 6030 F MFP, HP Color LaserJet CP 6015 N, HP Color LaserJet CM 6040 Series, HP Color LaserJet CP 6015 XH, HP Color LaserJet CP 6015 Series, HP Color LaserJet CP 6000 Series, HP Color LaserJet CM 6040 F MFP, HP Color LaserJet CM 6040 X MFP
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 21000 pages |
| Compatibility | HP 824 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CB381A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Japan |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Small medium business |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Pallet size (EU) | 1200 x 790 x 1143 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 75 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 584 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 195 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 1.55 kg |
| Weight | 850 g |
| Package width | 584 mm |
| Package height | 195 mm |
| Products per pallet | 75 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1132 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 1.55 kg |
| Package width | 584 mm |
| Package height | 195 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CB381A |
| Pallet size (EU) | 1200 x 790 x 1143 mm |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 75 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |
| Compatibility | HP 824 toner cartridges work with: |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Box contents | 1 cartridge |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.8 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780459120 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 882780459120 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.8 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 13% |
| Pallet size (EU) | 1200 x 790 x 1143 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1132 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 137 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 118 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 790 x 1143 mm |
| Products per pallet | 75 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1185 x 1000 x 1132 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 75 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP CB381A/824A Toner cyan, 21K pages I...
Special Price
£43.35
£52.02
Regular Price
£44.09
£52.91
|
Brother TN-320BK Toner black, 2.5K pag...
Special Price
£48.25
£57.90
Regular Price
£49.07
£58.88
|
Recommended
Brother TN-2005 Toner-kit, 1.5K pages...
Special Price
£51.78
£62.14
Regular Price
£52.66
£63.19
|
Hot Product
Brother TN-241BK Toner-kit black, 2.5K...
Special Price
£55.07
£66.08
Regular Price
£56.00
£67.20
|
Bestseller
Brother TN-2220 Toner-kit, 2.6K pages...
Special Price
£53.64
£64.37
Regular Price
£54.55
£65.46
|
Popular
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages...
Special Price
£41.21
£49.45
Regular Price
£41.90
£50.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CB381A
|
TN320BK
|
TN2005
|
TN241BK
|
TN2220
|
TN2210
|
| Manufacturer |
HP
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Supply type |
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
Single pack
|
















