Brother TN-8000 Toner-kit, 2.2K pages/5% for Brother Fax 8070
SKU
TN8000
Special Price
£42.35
£50.82
Regular Price
£43.07
£51.68
In stock
Only 3 left
The Brother TN-8000 Black Toner Cartridge. Prints 2,200 pages.
- Prints 2,200 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 2200.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN8000 |
| EAN | 4977766601115 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Meta Description | The Brother TN-8000 Black Toner Cartridge. Prints 2,200 pages. |
As it’s the standard colour of many print jobs, you may find that you need to replenish your black cartridge more often. This genuine Brother TN-8000 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 2,200 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
Compatible Printers: Brother MFC-6800, Brother DCP-1000, Olytalia MLF 2970, Brother Intellifax 2900, Brother MFC-9030, Brother MFC-4800, Brother MFC-9680, Brother Intellifax 3800, Brother Fax 8070 P, Brother MFC-9180, Brother MFC-9160, Brother MFC-4800 J, Brother PPF-2800, Brother PPF-2900, Brother Intellifax 2800, Brother MFC-9070, Brother MFC-6800 J, Olytalia LF 2870
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Compatibility | FAX-8070P MFC-9030 MFC-9070 MFC-9160 MFC-9180 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Product colour | Blue, White |
| Colour | No |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 270 mm |
| Height | 70 mm |
| Package weight | 266 g |
| Weight | 164 g |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 266 g |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Colour | No |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Product colour | Blue, White |
| Compatibility | FAX-8070P MFC-9030 MFC-9070 MFC-9160 MFC-9180 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Colour | No |
| Product colour | Blue, White |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 247 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Brother TN-8000 Toner-kit, 2.2K pages/...
Special Price
£42.35
£50.82
Regular Price
£43.07
£51.68
|
Brother TN-320BK Toner black, 2.5K pag...
Special Price
£48.25
£57.90
Regular Price
£49.07
£58.88
|
Recommended
Brother TN-2005 Toner-kit, 1.5K pages...
Special Price
£51.78
£62.14
Regular Price
£52.66
£63.19
|
Hot Product
Brother TN-241BK Toner-kit black, 2.5K...
Special Price
£55.07
£66.08
Regular Price
£56.00
£67.20
|
Bestseller
Brother TN-2220 Toner-kit, 2.6K pages...
Special Price
£53.64
£64.37
Regular Price
£54.55
£65.46
|
Popular
Brother TN-2210 Toner-kit, 1.2K pages...
Special Price
£41.21
£49.45
Regular Price
£41.90
£50.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN8000
|
TN320BK
|
TN2005
|
TN241BK
|
TN2220
|
TN2210
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Supply type |
Single pack
|
Single pack
|
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
Single pack
|
















