Lenovo 0C52635 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
SKU
0C52635
Special Price
£31.00
£37.20
Regular Price
£31.52
£37.82
In stock
ThinkPad 65 W Slim AC Adapter (slim tip) - UK Retail Packaging
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | 0C52635 |
| EAN | 4053162583658 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Meta Description | ThinkPad 65 W Slim AC Adapter (slim tip) - UK Retail Packaging |
his portable, ThinkPad 65 W slim adapter ensures you need never be without access to power. The ThinkPad 65 W AC adapter is compatible with post-2013 Lenovo notebooks with a rectangular “slim-tip” common power plug. The compact design performs to the same specifications as the standard AC adapters supplied with the notebooks. Each one is energy efficient with Energy Star V (ES 2.0) technology and is protected by a one-year limited warranty with Lenovo.- Slim, flat design
- System building block accessory that performs to the same specifications as the standard AC adapter that ships with the notebooks.
- Energy efficient with Energy Star V (ES 2.0)
- Compatible with 2013 Lenovo notebooks with rectangular “slim tip” common power plug
- Not compatible with legacy notebook systems with the round, barrel-type power plug
- System building block accessory that performs to the same specifications as the standard AC adapter that ships with the notebooks.
- Energy efficient with Energy Star V (ES 2.0)
- Compatible with 2013 Lenovo notebooks with rectangular “slim tip” common power plug
- Not compatible with legacy notebook systems with the round, barrel-type power plug
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 65 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | AC-to-DC |
| Compatibility | L540, L440, S540, S440, S531, S431, T540p Dual Core, T440p Dual Core, T440s, T440, T431s, X250, X240, X1 Carbon (2nd Gen), ThinkPad Yoga, ThinkPad Yoga 14, ThinkPad Yoga 15, ThinkPad Helix |
| Product colour | Black |
| Certification | BSMI,C-UL C22.2 No. 950,FCC,GS (Germany),KC (Korea),CB Certificate/Report,CE,CECP,C-Tick,Serbia),UL,NEMKO,NOM (Mexico),PSE(Japan),PSB (Singapore) |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power | |
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 65 W |
| Performance | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | AC-to-DC |
| Compatibility | L540, L440, S540, S440, S531, S431, T540p Dual Core, T440p Dual Core, T440s, T440, T431s, X250, X240, X1 Carbon (2nd Gen), ThinkPad Yoga, ThinkPad Yoga 14, ThinkPad Yoga 15, ThinkPad Helix |
| Certification | BSMI,C-UL C22.2 No. 950,FCC,GS (Germany),KC (Korea),CB Certificate/Report,CE,CECP,C-Tick,Serbia),UL,NEMKO,NOM (Mexico),PSE(Japan),PSB (Singapore) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235 g |
| Width | 65 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 17 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Other features | |
| Battery type | 4 Cell Lithium-Ion |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo 0C52635 power adapter/inverter...
Special Price
£31.00
£37.20
Regular Price
£31.52
£37.82
|
Recommended
DELL VJCH5 power adapter/inverter Indo...
Special Price
£28.54
£34.25
Regular Price
£29.03
£34.84
|
Popular
Dymo 40076/S0721440 Power supply D1 fo...
Special Price
£27.59
£33.11
Regular Price
£28.06
£33.67
|
New
Lenovo 45N0242 power adapter/inverter...
Special Price
£27.56
£33.07
Regular Price
£28.03
£33.64
|
Bestseller
Lenovo 45N0246 power adapter/inverter...
Special Price
£27.56
£33.07
Regular Price
£28.03
£33.64
|
Hot Product
Lenovo 45N0250 power adapter/inverter...
Special Price
£27.56
£33.07
Regular Price
£28.03
£33.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0C52635
|
VJCH5
|
S0721440
|
45N0242
|
45N0246
|
45N0250
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
DELL
|
DYMO
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
N/A
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|












