Brother TN-325C Toner cyan high-capacity, 3.5K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-4150/4570
SKU
TN325C
Special Price
£132.82
£159.38
Regular Price
£135.07
£162.08
In stock
Only 2 left
The Brother TN325C Cyan Toner Cartridge. Prints 3,500 pages.
- Prints 3,500 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 3500.00 |
| Colour | cyan |
| SKU | TN325C |
| EAN | 4977766679398 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Meta Description | The Brother TN325C Cyan Toner Cartridge. Prints 3,500 pages. |
With the Genuine Brother TN325C Cyan Toner Cartridge, you can enjoy fast print speeds, increased productivity and high impact graphics every time you print. Formulated in line with Brother’s high design specification, the TN325C cartridge can produce up to 3,500 vibrant, eye-catching pages.
Compatible Printers: Brother MFC-9560 CDW, Brother HL-4150 CDN, Brother HL-4570 CDW, Brother MFC-9460 CDN, Brother DCP-9270 CDN, Brother MFC-9465 CDN, Brother DCP-9055 CDN, Brother HL-4100 Series, Brother HL-4500 Series, Brother HL-4570 CDWT, Brother MFC-9970 CDW, Brother HL-4140 CN
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 3500 pages |
| Compatibility | DCP-9055CDN, DCP-9270CDN, HL-4140CN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9465CDN, MFC-9970CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 67 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 340 mm |
| Package weight | 960 g |
| Weight | 537 g |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 960 g |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Compatibility | DCP-9055CDN, DCP-9270CDN, HL-4140CN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9465CDN, MFC-9970CDW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Colour | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Pallet gross weight | 135 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TN-325C Toner cyan high-capaci...
Special Price
£132.82
£159.38
Regular Price
£135.07
£162.08
|
Popular
Xerox 106R02231 Toner-kit yellow high-...
Special Price
£193.00
£231.60
Regular Price
£196.27
£235.52
|
Recommended
Xerox 106R02232 Toner-kit black high-c...
Special Price
£140.31
£168.37
Regular Price
£142.69
£171.23
|
New
HP Q1339A/39A Toner cartridge black, 1...
Special Price
£195.15
£234.18
Regular Price
£198.46
£238.15
|
Brother TN-900C Toner-kit cyan, 6K pag...
Special Price
£146.41
£175.69
Regular Price
£148.90
£178.68
|
Hot Product
Brother TN-900Y Toner-kit yellow, 6K p...
Special Price
£113.21
£135.85
Regular Price
£115.13
£138.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN325C
|
106R02231
|
106R02232
|
Q1339A
|
TN900C
|
TN900Y
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
HP
|
Brother
|
Brother
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Cyan
|
Yellow
|
Black
|
Black
|
Cyan
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
Brother
|
Brother
|















