HP Q5949XD/49XD Toner cartridge black twin pack, 2x6K pages ISO/IEC 19752 Pack=2 for Canon LBP-3300
SKU
Q5949XD
Special Price
£186.57
£223.88
Regular Price
£189.73
£227.68
In stock
Only 2 left
49X 2-pack High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridges
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 6000.00 |
| Colour | black |
| SKU | Q5949XD |
| EAN | 0882780984912 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Meta Description | 49X 2-pack High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridges |
Ideal for day-to-day printing of a variety of monochrome documents that often represent the company image to customers.
As you print more, you can save more. With HP Dual Pack LaserJet Toner Cartridges, you can reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
As you print more, you can save more. With HP Dual Pack LaserJet Toner Cartridges, you can reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
Compatible Printers: HP LaserJet 1320, Canon Lasershot LBP-3300, HP LaserJet 1320 N, HP LaserJet 3392, HP LaserJet 3390, HP LaserJet 1320 NW, HP LaserJet 1320 TN, Canon LBP-3360, Canon i-SENSYS LBP-3300, Canon Lasershot LBP-3360, Canon LBP-3300, Canon i-SENSYS LBP-3360, HP LaserJet 1320 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Compatibility | HP LaserJet 1160, 1320, 3390, 3392 All-in-One |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | Q5949XD |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Business |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 388 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 210 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package weight | 2.52 kg |
| Weight | 2 kg |
| Package width | 388 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 210 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 248 mm |
| Package weight | 2.52 kg |
| Package width | 388 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 210 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | Q5949XD |
| Package type | Box |
| Country of origin | Japan |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Compatibility | HP LaserJet 1160, 1320, 3390, 3392 All-in-One |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Q5949XD/49XD Toner cartridge black...
Special Price
£186.57
£223.88
Regular Price
£189.73
£227.68
|
Xerox 106R02230 Toner-kit magenta high...
Special Price
£202.52
£243.02
Regular Price
£205.96
£247.15
|
Recommended
Xerox 106R02231 Toner-kit yellow high-...
Special Price
£192.88
£231.46
Regular Price
£196.15
£235.38
|
Bestseller
Xerox 108R01121 Drum kit multi pack Bk...
Special Price
£259.08
£310.90
Regular Price
£263.47
£316.16
|
Popular
Xerox 115R00089 Fuser kit, 100K pages...
Special Price
£161.00
£193.20
Regular Price
£163.73
£196.48
|
Hot Product
Xerox 106R03690 Toner-kit cyan extra H...
Special Price
£166.96
£200.35
Regular Price
£169.79
£203.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q5949XD
|
106R02230
|
106R02231
|
108R01121
|
115R00089
|
106R03690
|
| Manufacturer |
HP
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
Yellow
|
N/A
|
N/A
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|















