Brother TN-5500 Toner-kit, 12K pages/5% for Brother HL-7050
SKU
TN5500
Special Price
£109.29
£131.15
Regular Price
£111.14
£133.37
In stock
Only 2 left
The Brother TN-5500 Black Toner Cartridge. Prints 12,000 A4 pages.
- Prints 12,000 A4 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 12000.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN5500 |
| EAN | 4977766605595 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Meta Description | The Brother TN-5500 Black Toner Cartridge. Prints 12,000 A4 pages. |
As it’s the standard colour of many print jobs, you may find that you need to replenish your black cartridge more often. This genuine Brother TN-5500 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 12,000 A4 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
Compatible Printers: Brother HL-7050 NLDT, Brother HL-7050 N, Brother HL-7050 NLT, Brother HL-7050, Brother HL-7050 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Compatibility | HL-7050, HL-7050N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 370 mm |
| Package weight | 1.62 kg |
| Weight | 1.06 kg |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.62 kg |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-7050, HL-7050N |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Pallet gross weight | 138 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TN-5500 Toner-kit, 12K pages/5...
Special Price
£109.29
£131.15
Regular Price
£111.14
£133.37
|
Recommended
Xerox 106R02232 Toner-kit black high-c...
Special Price
£140.31
£168.37
Regular Price
£142.69
£171.23
|
Bestseller
Xerox 115R00089 Fuser kit, 100K pages...
Special Price
£161.08
£193.30
Regular Price
£163.81
£196.57
|
Brother TN-900C Toner-kit cyan, 6K pag...
Special Price
£146.41
£175.69
Regular Price
£148.90
£178.68
|
Hot Product
Brother TN-900Y Toner-kit yellow, 6K p...
Special Price
£113.21
£135.85
Regular Price
£115.13
£138.16
|
Brother TN-325Y Toner yellow high-capa...
Special Price
£132.82
£159.38
Regular Price
£135.07
£162.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN5500
|
106R02232
|
115R00089
|
TN900C
|
TN900Y
|
TN325Y
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
Cyan
|
Yellow
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Xerox
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|













