Brother TN-2120 Toner-kit, 2.6K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-2140
SKU
TN2120
Special Price
£70.19
£84.23
Regular Price
£71.38
£85.66
In stock
The Brother TN2120 High Yield Black Toner Cartridge. Prints 2,600 pages.
- Prints 2,600 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 2600.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN2120 |
| EAN | 4977766654203 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Meta Description | The Brother TN2120 High Yield Black Toner Cartridge. Prints 2,600 pages. |
Install this genuine replacement TN2120 Black Toner Cartridge in your Brother mono laser printer to ensure your printer continues to deliver the best possible results. Because it’s a high yield cartridge, the TN2120 lasts up to twice as long – but without compromising on quality.
Compatible Printers: Brother DCP-7030, Brother HL-2170 W, Brother MFC-7320, Brother HL-2170 WR, Brother MFC-7840 W, Brother DCP-7032, Brother MFC-7440 N, Brother HL-2140, Brother DCP-7040, Brother MFC-7320 W, Brother HL-2170 Series, Brother MFC-7440 W, Brother HL-2170 N, Brother HL-2150 NR, Brother MFC-7340, Brother HL-2150 N, Lenovo LJ 2200, Brother DCP-7045 N
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 2600 pages |
| Compatibility | HL-2140, HL-2150N, HL-2170W, DCP-7030, DCP-7040, DCP-7045N, MFC-7320, MFC-7440N, MFC-7840W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | ISO/IEC19752 |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Colour | No |
| Layers per pallet | 13 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 65 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 196 mm |
| Depth | 119 mm |
| Height | 360 mm |
| Package weight | 1.04 kg |
| Weight | 607 g |
| Package type | Box |
| Package dimensions (WxDxH) | 195 x 365 x 120 mm |
| Products per pallet | 195 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.04 kg |
| Package type | Box |
| Package dimensions (WxDxH) | 195 x 365 x 120 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Colour | No |
| Layers per pallet | 13 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 65 pc(s) |
| Compatibility | HL-2140, HL-2150N, HL-2170W, DCP-7030, DCP-7040, DCP-7045N, MFC-7320, MFC-7440N, MFC-7840W |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Certification | ISO/IEC19752 |
| Print technology | Laser printing |
| Colour | No |
| Package dimensions (WxDxH) | 195 x 365 x 120 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 19.1 cm |
| Pallet gross weight | 201.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 195 pc(s) |
| Layers per pallet | 13 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 65 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TN-2120 Toner-kit, 2.6K pages...
Special Price
£70.19
£84.23
Regular Price
£71.38
£85.66
|
New
Xerox 006R01458 Toner yellow, 15K page...
Special Price
£95.67
£114.80
Regular Price
£97.30
£116.76
|
Recommended
Xerox 113R00773 Drum kit, 85K pages IS...
Special Price
£82.23
£98.68
Regular Price
£83.63
£100.36
|
Hot Product
Brother TN-326BK Toner-kit black high-...
Special Price
£65.30
£78.36
Regular Price
£66.41
£79.69
|
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
Popular
HP C9721A/641A Toner cartridge cyan, 8...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN2120
|
006R01458
|
113R00773
|
TN326BK
|
C9722A
|
C9721A
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
HP
|
HP
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Yellow
|
N/A
|
Black
|
Yellow
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Xerox
|
Brother
|
HP
|
HP
|















