Lindy 2m, CEE 7/7 - IEC 320 C5 Black CEE7/7 C5 coupler
SKU
30405
£6.31
£7.57
Out of stock
Schuko to C5 (Cloverleaf) Power Cable, 2m
- Schuko Mains Plug to Clover Leaf IEC C5 Socket
- Cable material: H05 VV-F 3G 1.00
- 100% electrical and mechanical inspection
- VDE approved
- Colour: Black
- Fully moulded
Category: Power Cables
| SKU | 30405 |
|---|---|
| EAN | 4002888304054 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| Meta Description | Schuko to C5 (Cloverleaf) Power Cable, 2m |
LINDY power cables are perfect for use in professional areas (recording studios, light systems and also for event locations of any kind, etc.) – but you can also use them in private sections.
Due to the high temperature resistance from -10 to 70°C during operation these cables can also be used in non air-conditioned areas.
Due to the high temperature resistance from -10 to 70°C during operation these cables can also be used in non air-conditioned areas.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lindy 2m, CEE 7/7 - IEC 320 C5 Black C...
£6.31
£7.57
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
Special Price
£5.50
£6.60
Regular Price
£5.59
£6.71
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
Special Price
£7.67
£9.20
Regular Price
£7.80
£9.36
|
Recommended
StarTech.com 2m (6ft) Laptop Power Cor...
Special Price
£5.00
£6.00
Regular Price
£5.09
£6.11
|
Cables Direct RB-294 power cable Black...
Special Price
£6.40
£7.68
Regular Price
£6.50
£7.80
|
Popular
Cables Direct RB-305 power cable Black...
Special Price
£5.83
£7.00
Regular Price
£5.93
£7.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30405
|
PXT101UK
|
SVUSBPOWERUK
|
PXTNB3SEU2M
|
RB-294
|
RB-305
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|














