Lindy 2.5m UK 3 Pin Plug to 2 x IEC C13 Splitter Extension Cable, Black
SKU
30371
Special Price
£7.93
£9.52
Regular Price
£8.06
£9.67
In stock
2.5m UK 3 Pin Plug to 2 x IEC C13 Splitter Extension Cable, Black
- 1 x UK 3 Pin Plug (2m) to 2 x IEC C13 (0.5m)
- Fully moulded, fused at 13A
- Total length: 2.5m
- Colour: Black
- 10 year warranty
Category: Power Cables
| SKU | 30371 |
|---|---|
| EAN | 4002888303712 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | 2.5m UK 3 Pin Plug to 2 x IEC C13 Splitter Extension Cable, Black |
The Lindy IEC splitter cables are ideal for powering multiple devices from one IEC power source. Suitable for use with PC's, printers, monitors, audio equipment and amps.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 13 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Maximum current | 13 A |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy 2.5m UK 3 Pin Plug to 2 x IEC C1...
Special Price
£7.93
£9.52
Regular Price
£8.06
£9.67
|
Recommended
IBM 12ft Power Cable C13-C14 3.7 m
Special Price
£9.44
£11.33
Regular Price
£9.60
£11.52
|
IBM Universal Jumper Cord - 1.5 m
Special Price
£9.44
£11.33
Regular Price
£9.60
£11.52
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
Special Price
£10.27
£12.32
Regular Price
£10.44
£12.53
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
Special Price
£7.67
£9.20
Regular Price
£7.80
£9.36
|
Hot Product
Datalogic 95A051041 power cable Black
Special Price
£10.55
£12.66
Regular Price
£10.73
£12.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30371
|
39Y7932
|
39Y7937
|
PWR0004E
|
SVUSBPOWERUK
|
95A051041
|
| Manufacturer |
Lindy
|
IBM
|
IBM
|
2-Power
|
StarTech.com
|
Datalogic
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|















