Brother TN-242BKTWIN Toner-kit black twin pack, 2x2.5K pages ISO/IEC 19798 Pack=2 for Brother HL-3142
SKU
TN242BKTWIN
Special Price
£114.97
£137.96
Regular Price
£116.92
£140.30
In stock
Only 2 left
Brother TN-242BKTWIN, 2500 pages, Black, 2 pc(s)
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 2500.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN242BKTWIN |
| EAN | 4977766812818 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Meta Description | Brother TN-242BKTWIN, 2500 pages, Black, 2 pc(s) |
Brother TN-242BKTWIN. Black toner page yield: 2500 pages, Printing colours: Black, Quantity per pack: 2 pc(s)
Compatible Printers: Brother DCP-9022 CDW, Brother MFC-9332 CDW, Brother HL-3152 CDW, Brother MFC-9342 CDW, Brother HL-3142 CW, Brother HL-3172 CDW, Brother MFC-9142 CDN, Brother DCP-9017 CDW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Twin pack |
| Built-in drum unit | Yes |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Black toner page yield | 2500 pages |
| Compatibility | DCP-9017CDW, DCP-9022CDW, HL-3142CW, HL-3152CDW |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Certification | ISO/IEC 19798 |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 389 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 207 mm |
| Package weight | 1.47 kg |
| Weight | 850 g |
| Package type | Box |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.47 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Quantity per box | 2 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | DCP-9017CDW, DCP-9022CDW, HL-3142CW, HL-3152CDW |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Certification | ISO/IEC 19798 |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 166.5 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother TN-242BKTWIN Toner-kit black t...
Special Price
£114.97
£137.96
Regular Price
£116.92
£140.30
|
Xerox 106R02232 Toner-kit black high-c...
Special Price
£140.31
£168.37
Regular Price
£142.69
£171.23
|
Bestseller
Xerox 115R00089 Fuser kit, 100K pages...
Special Price
£161.08
£193.30
Regular Price
£163.81
£196.57
|
Recommended
Xerox 106R02777 Toner-kit, 3K pages IS...
Special Price
£98.62
£118.34
Regular Price
£100.30
£120.36
|
Brother TN-900C Toner-kit cyan, 6K pag...
Special Price
£146.41
£175.69
Regular Price
£148.90
£178.68
|
Popular
Brother TN-900Y Toner-kit yellow, 6K p...
Special Price
£113.21
£135.85
Regular Price
£115.13
£138.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN242BKTWIN
|
106R02232
|
115R00089
|
106R02777
|
TN900C
|
TN900Y
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
Brother
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Cyan
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Xerox
|
Xerox
|
Brother
|
Brother
|
| Supply type |
Twin pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|














