Western Digital WD181KRYZ internal hard drive 18 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA
SKU
WD181KRYZ
Special Price
£612.39
£734.87
Regular Price
£660.55
£792.66
In stock
HDD Gold 18TB SATA 512 MB 3.5"
Category: Internal Hard Drives
| Component for | PC |
|---|---|
| SKU | WD181KRYZ |
| EAN | 0718037875804 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Meta Description | HDD Gold 18TB SATA 512 MB 3.5" |
Beyond Expectations
WD Gold™ hard drives are performance-optimized for heavy application workloads, whether you need 1TB or 18TB1. The WD Gold HDD’s wide capacity range solves for the most demanding storage environments.
Enhanced Reliability
With up to 2.5M hours MTBF, WD Gold™ hard drives deliver enhanced levels of dependability and durability.
A World-Class Performer
Delivering excellent service to any storage environment, WD Gold™ hard drives are designed to handle workloads up to 550TB2 per year – among the highest of any 3.5-inch hard drive.
Vibration Protection
WD Gold™ has sophisticated monitoring electronics that help correct linear and rotational vibrations in real time using enhanced vibration protection technology for improved performance in high-vibration environments.
Play Well with Others
Broadly compatible with most PC and major enterprise operating systems. Specifically designed for use in enterprise-grade data centers and storage systems.
WD Gold™ hard drives are performance-optimized for heavy application workloads, whether you need 1TB or 18TB1. The WD Gold HDD’s wide capacity range solves for the most demanding storage environments.
Enhanced Reliability
With up to 2.5M hours MTBF, WD Gold™ hard drives deliver enhanced levels of dependability and durability.
A World-Class Performer
Delivering excellent service to any storage environment, WD Gold™ hard drives are designed to handle workloads up to 550TB2 per year – among the highest of any 3.5-inch hard drive.
Vibration Protection
WD Gold™ has sophisticated monitoring electronics that help correct linear and rotational vibrations in real time using enhanced vibration protection technology for improved performance in high-vibration environments.
Play Well with Others
Broadly compatible with most PC and major enterprise operating systems. Specifically designed for use in enterprise-grade data centers and storage systems.
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| Component for | PC |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 18 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| Interface | Serial ATA |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 18 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 690 g |
| Height | 147 mm |
| Depth | 26.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital WD181KRYZ internal har...
Special Price
£612.39
£734.87
Regular Price
£660.55
£792.66
|
Hot Product
HPE 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Special Price
£500.56
£600.67
Regular Price
£539.93
£647.92
|
Popular
HPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Special Price
£498.14
£597.77
Regular Price
£537.32
£644.78
|
New
HPE MSA Advanced Data Services E-LTU
Special Price
£691.03
£829.24
Regular Price
£745.38
£894.46
|
Recommended
Origin Storage HDD 16TB 3.5in NearLine...
Special Price
£628.24
£753.89
Regular Price
£677.65
£813.18
|
Origin Storage HDD 16TB 3.5in NearLine...
Special Price
£667.50
£801.00
Regular Price
£720.00
£864.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WD181KRYZ
|
872485-B21
|
BC003AAE
|
R2C33AAE
|
NLS-16TB
|
CPQ-16TBNLS/7-S11
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
NL-SAS
|
NL-SAS
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|














