HPE 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
SKU
872485-B21
Special Price
£500.56
£600.67
Regular Price
£539.93
£647.92
In stock
Only 1 left
2TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 872485-B21 |
| EAN | 0190017140827 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Meta Description | 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.8 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Special Price
£500.56
£600.67
Regular Price
£539.93
£647.92
|
Bestseller
HPE 300GB 2.5" 12G SAS internal h...
Special Price
£467.19
£560.63
Regular Price
£503.94
£604.73
|
New
HPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Special Price
£498.14
£597.77
Regular Price
£537.32
£644.78
|
Popular
Origin Storage 10TB 7.2K 3.5in PE 13G...
Special Price
£445.00
£534.00
Regular Price
£480.00
£576.00
|
Origin Storage 10TB 7.2K P/Edge R/Tx10...
Special Price
£444.86
£533.83
Regular Price
£479.84
£575.81
|
Recommended
Origin Storage 10TB 7.2K 3.5in PE Rx40...
Special Price
£447.68
£537.22
Regular Price
£482.89
£579.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
872485-B21
|
870753-B21
|
BC003AAE
|
DELL-10TBNLSA/7-S17
|
DELL-10TBNLSA/7-S11
|
DELL-10TBNLSA/7-S20
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
NL-SATA
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|













