Western Digital Ultrastar DC HC560 internal hard drive 20 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" SAS / Serial ATA II
SKU
0F38651
Special Price
£600.28
£720.34
Regular Price
£647.50
£777.00
In stock
Only 1 left
Western Digital Ultrastar DC HC560, 20 TB, 7200 RPM, 512 MB, 3.5", SAS / Serial ATA II
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 0F38651 |
| EAN | 0829686008441 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | Ultrastar |
| Meta Description | Western Digital Ultrastar DC HC560, 20 TB, 7200 RPM, 512 MB, 3.5", SAS / Serial ATA II |
Western Digital Ultrastar DC HC560. HDD capacity: 20 TB, HDD speed: 7200 RPM, Storage drive buffer size: 512 MB, HDD size: 3.5", Interface: SAS / Serial ATA II
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Hard drive | |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Interface | SAS / Serial ATA II |
| Average latency | 4.16 ms |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 20 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| 24/7 operation | Yes |
| Noise level (idle) | 2 dB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 9.3 W |
| Power consumption (idle) | 6.1 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | SAS / Serial ATA II |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 690 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS / Serial ATA II |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital Ultrastar DC HC560 int...
Special Price
£600.28
£720.34
Regular Price
£647.50
£777.00
|
Hot Product
HPE 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Special Price
£500.56
£600.67
Regular Price
£539.93
£647.92
|
Popular
HPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Special Price
£500.61
£600.73
Regular Price
£539.99
£647.99
|
New
HPE MSA Advanced Data Services E-LTU
Special Price
£694.47
£833.36
Regular Price
£749.09
£898.91
|
Recommended
Origin Storage HDD 16TB 3.5in NearLine...
Special Price
£628.24
£753.89
Regular Price
£677.65
£813.18
|
Origin Storage HDD 16TB 3.5in NearLine...
Special Price
£667.50
£801.00
Regular Price
£720.00
£864.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0F38651
|
872485-B21
|
BC003AAE
|
R2C33AAE
|
NLS-16TB
|
CPQ-16TBNLS/7-S11
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
N/A
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS / Serial ATA II
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
NL-SAS
|
NL-SAS
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|














