Verbatim 49024 mouse Right-hand USB Type-A Optical 1000 DPI
SKU
49024
Special Price
£4.31
£5.17
Regular Price
£4.38
£5.26
In stock
Only 4 left
USB-A, Optical, 1000 DPI, Black
- Silent technology eliminates excess noice while maintaining the same click feel
- 1000 dpi high definition optical technology
- Ergonomic design and comfort grip for ease-of-use
Category: Mice
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| SKU | 49024 |
| EAN | 0023942490241 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
| Meta Description | USB-A, Optical, 1000 DPI, Black |
Silent Technology Say goodbye to noise and hello to silence with the Verbatim Silent Optical Mouse. Using new Silent Technology, silent click switches, and rubber covers, this Verbatim mouse is truly silent. All excess noise is eliminated whilst maintaining the same click feel. Precise Control The Silent Optical Mouse features high resolution optical technology for smooth and accurate screen navigation. Simply plug into your USB port for immediate use. Stylish Design The ergonomic design fits the hand perfectly, for maximum comfort when in use. The simple, stylish design won't look out of place on any desktop.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 62.5 mm |
| Depth | 117.1 mm |
| Height | 38.6 mm |
| Other features | |
| Weight | 80 g |
You may also be interested in
| Product |
Verbatim 49024 mouse Right-hand USB Ty...
Special Price
£4.31
£5.17
Regular Price
£4.38
£5.26
|
Popular
Urban Factory Big Crazy Mouse Black US...
Special Price
£3.50
£4.20
Regular Price
£3.56
£4.27
|
Bestseller
Kensington Mouse in a Box Wired
Special Price
£5.70
£6.84
Regular Price
£5.80
£6.96
|
New
Verbatim Go Mini mouse USB Type-A Opti...
Special Price
£4.96
£5.95
Regular Price
£5.04
£6.05
|
Recommended
Canyon CNE-CMSW05G mouse Office RF Wir...
Special Price
£4.01
£4.81
Regular Price
£4.08
£4.90
|
Hot Product
Conceptronic REGAS01B mouse Office Amb...
Special Price
£4.20
£5.04
Regular Price
£4.27
£5.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49024
|
BCM01UF
|
K72356EU
|
49021
|
CNE-CMSW05G
|
REGAS01B
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Urban Factory
|
Kensington
|
Verbatim
|
Canyon
|
Conceptronic
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Buttons quantity |
N/A
|
3
|
3
|
2
|
4
|
4
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Buttons
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
















