Urban Factory Big Crazy Mouse Black USB 2.0, 800dpi, 80cm cable
SKU
BCM01UF
Special Price
£3.48
£4.18
Regular Price
£3.54
£4.25
In stock
Big Crazy: Usb Wired Optical Mouse
- Mouse resolution: 800 dpi
- 3-button mouse for the right and left-handed (ambidextrous)
- 1.50 m black plastic USB cable.
- Compatible with Windows/ Mac OS/ Linux/ Android/ iOS
Category: Mice
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | BCM01UF |
| EAN | 3760170841281 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
| Meta Description | Big Crazy: Usb Wired Optical Mouse |
BIG CRAZY: Wired USB ambidextrous mouse.
This black mouse was designed to travel with you everywhere and in all circumstances. It connects to a USB-A port and has a 1.50 m cable. The ambidextrous design makes this mouse adaptable to all morphologies.
This black mouse was designed to travel with you everywhere and in all circumstances. It connects to a USB-A port and has a 1.50 m cable. The ambidextrous design makes this mouse adaptable to all morphologies.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Scroll | Yes |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 0.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Weight | 250 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.8 m |
| Software | |
| Mac operating systems supported | No |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Other features | |
| Weight | 250 g |
| Compatible operating systems | Windows Me/2000/XP/VISTA |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Urban Factory Big Crazy Mouse Black US...
Special Price
£3.48
£4.18
Regular Price
£3.54
£4.25
|
Bestseller
Kensington Mouse in a Box Wired
Special Price
£5.70
£6.84
Regular Price
£5.80
£6.96
|
New
Verbatim Go Mini mouse USB Type-A Opti...
Special Price
£4.96
£5.95
Regular Price
£5.04
£6.05
|
Popular
V7 Low Profile Wireless Optical Mouse...
Special Price
£1.95
£2.34
Regular Price
£1.98
£2.38
|
Hot Product
Lenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidex...
Special Price
£7.01
£8.41
Regular Price
£7.13
£8.56
|
Canyon CNE-CMSW05G mouse Office RF Wir...
Special Price
£4.01
£4.81
Regular Price
£4.08
£4.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BCM01UF
|
K72356EU
|
49021
|
MW200-1E
|
4Y50R20863
|
CNE-CMSW05G
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Kensington
|
Verbatim
|
V7
|
Lenovo
|
Canyon
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
2
|
4
|
3
|
4
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|


















