Lenovo 4XC7A95696 network card Internal Ethernet 10000 Mbit/s
SKU
4XC7A95696
Special Price
£409.90
£491.88
Regular Price
£416.84
£500.21
In stock
Only 5 left
ThinkSystem Broadcom 57412 10GBase-T 4-Port OCP Ethernet Adapter
Category: Network Cards
| SKU | 4XC7A95696 |
|---|---|
| EAN | 0889488742103 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Meta Description | ThinkSystem Broadcom 57412 10GBase-T 4-Port OCP Ethernet Adapter |
The ThinkSystem Broadcom 57412 10GBASE-T Ethernet Adapters are four port 10 Gb Ethernet adapters that supports 10GBASE-T and 1000BASE-T Ethernet on Category 6 twisted-pair cables. They support networking virtualization technologies such as SR-IOV, VXLAN, and NVGRE.
This product guide provides essential presales information to understand the 57412 10GBASE-T adapters and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the adapters and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the 57412 10GBASE-T adapters and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the adapters and consider their use in IT solutions.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | OCP 3.0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Multicolour |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Network | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Jumbo frames | 9600 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3an |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Link aggregation | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Multicolour |
| Internal | Yes |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Component for | Server |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 168 mm |
| Height | 69 mm |
| Other features | |
| Jumbo frames | 9600 |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo 4XC7A95696 network card Interna...
Special Price
£409.90
£491.88
Regular Price
£416.84
£500.21
|
Bestseller
Broadcom NetXtreme N210GBT 2 x 10GBASE...
Special Price
£352.22
£422.66
Regular Price
£358.19
£429.83
|
Popular
APC LCES2 Internal Ethernet
Special Price
£534.61
£641.53
Regular Price
£543.67
£652.40
|
New
Synology E25G30-F2 network card Intern...
Special Price
£331.19
£397.43
Regular Price
£336.80
£404.16
|
Hot Product
StarTech.com Dual Port 40G QSFP+ Netwo...
Special Price
£348.60
£418.32
Regular Price
£354.50
£425.40
|
Recommended
HPE Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 MCX4...
Special Price
£524.81
£629.77
Regular Price
£533.70
£640.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XC7A95696
|
BCM957416N4160C
|
AP9644
|
E25G30-F2
|
PEX40GQSFDPI
|
817753-B21
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Broadcom
|
APC
|
Synology
|
StarTech.com
|
HPE
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Fiber
|
Ethernet / Fiber
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
OCP 3.0
|
PCI Express
|
N/A
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
















