HPE 2TB 3G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) Midline 1yr Warranty Hard Drive internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
507632-B21-RFB
Special Price
£49.81
£59.77
Regular Price
£53.72
£64.46
In stock
Only 2 left
2TB 3G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) Midline 1yr Warranty Hard Drive, Refurbished
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 507632-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063885857 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Meta Description | 2TB 3G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) Midline 1yr Warranty Hard Drive, Refurbished |
HP SATA Hard Drives are designed for the reliability and larger capacities demanded by today's entry server and external storage environments. HP SATA Midline drives are designed with economical reliability and performance for external storage, backups and archival applications. These high capacity drives provide the lowest $/GB to our customers, and the best price advantage for non-mission critical applications with low workloads of 40% or less. HP SATA drives are available in both Large Form Factor (LFF) (3.5-inch) and Small Form Factor (SFF) (2.5-inch) and ship with a standard one year warranty, 1,0,0. All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant server. Before final certification, all HP SATA Hard Drives are optimized for compatibility and functionality, including support of SMART and HP Systems Insight Manager.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 16.9 ms |
| Track to track seek time | 0.5 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Full stroke seek time | 16.9 ms |
| Track to track seek time | 0.5 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Average seek time | 8.5 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110.7 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 184.2 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
HPE 2TB 3G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Special Price
£49.81
£59.77
Regular Price
£53.72
£64.46
|
Popular
Toshiba P300 500GB internal hard drive...
Special Price
£44.44
£53.33
Regular Price
£47.94
£57.53
|
Lenovo 4XB0K12303 internal hard drive...
Special Price
£41.16
£49.39
Regular Price
£44.40
£53.28
|
Recommended
Origin Storage 500GB 3.5in SATA 7200rpm
Special Price
£65.44
£78.53
Regular Price
£70.58
£84.70
|
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
Special Price
£49.81
£59.77
Regular Price
£53.72
£64.46
|
Bestseller
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
Special Price
£72.45
£86.94
Regular Price
£78.14
£93.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
507632-B21-RFB
|
HDWD105UZSVA
|
4XB0K12303
|
SA-500/7
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Toshiba
|
Lenovo
|
Origin Storage
|
Lenovo
|
HPE
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|














