HPE 730705-001-RFB internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
730705-001-RFB
Special Price
£63.39
£76.07
Regular Price
£68.38
£82.06
In stock
MSA 300GB 6G SAS 15k 2.5 inch SFF
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 730705-001-RFB |
| EAN | 5715328012325 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Meta Description | MSA 300GB 6G SAS 15k 2.5 inch SFF |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 730705-001-RFB internal hard drive...
Special Price
£63.39
£76.07
Regular Price
£68.38
£82.06
|
Bestseller
Origin Storage 500GB Latitude E4300 2....
Special Price
£127.34
£152.81
Regular Price
£137.35
£164.82
|
Popular
Lenovo 00MJ149 internal hard drive 1.2...
Special Price
£89.00
£106.80
Regular Price
£96.00
£115.20
|
Recommended
Origin Storage 500GB Hot Plug Entry 7....
Special Price
£82.44
£98.93
Regular Price
£88.92
£106.70
|
Origin Storage 500GB 5.4K 2.5in SATA H...
Special Price
£134.70
£161.64
Regular Price
£145.30
£174.36
|
Origin Storage 500GB 3.5in SATA 7200rpm
Special Price
£65.44
£78.53
Regular Price
£70.58
£84.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
730705-001-RFB
|
DELL-500S/5-NB50
|
00MJ149
|
CPQ-500SA/72-S5
|
DELL-500SATA/5-F25
|
SA-500/7
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Lenovo
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Notebook
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|

















