BTI 60Wh 6 cell 45N1131 compatible battery for LENOVO THINKPAD 450 THINKPAD X270 THINKPAD W550 THINKPAD L470 THINKPAD T440 20B7
SKU
LN-T440X6
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | LN-T440X6 |
| EAN | 0886734854115 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Y |
| Meta Description | Replacement battery for Laptop |
BTI has invested in people, training programs, equipment and components to ensure the highest level of quality, safety and performance. Providing and exceptional level of service is something that our customers have come to expect from BTI.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Thinkpad L450, T440, T440s, T450, T450s, T550, X240, X250 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 5600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Thinkpad L450, T440, T440s, T450, T450s, T550, X240, X250 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
BTI 60Wh 6 cell 45N1131 compatible bat...
£48.25
£57.90
|
BTI 10.8 9 cell LAP0642 compatible bat...
£45.11
£54.13
|
Popular
BTI 0Wh 9 cell 631243-001 compatible b...
£45.11
£54.13
|
BTI 10.8 9 cell LAP6600 compatible bat...
£61.88
£74.26
|
Recommended
BTI 10.8 9 cell LAP0374 compatible bat...
£55.60
£66.72
|
BTI LN-Y480 notebook spare part Battery
£43.01
£51.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LN-T440X6
|
CQ-CQ62X9
|
HP-EB8460PX9
|
DL-M4600X9
|
DL-E6400H
|
LN-Y480
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
8000mAh and more
|
8000mAh and more
|
7000mAh to 8000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|
















