BTI 10.8 6 cell LAP0488 compatible battery for LENOVO THINKPAD EDGE E525 1200-3JU THINKPAD EDGE E525 1200-39U THINKPAD EDGE E525 1200-38U
SKU
LN-T430X6
£43.01
£51.61
Out of stock
10.8 6 cell LAP0488 compatible battery for LENOVO THINKPAD EDGE E525 1200-3JU THINKPAD EDGE E525 1200-39U THINKPAD EDGE E525 1200-38U
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | LN-T430X6 |
| EAN | 0886734850582 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Y |
| Meta Description | 10.8 6 cell LAP0488 compatible battery for LENOVO THINKPAD EDGE E525 1200-3JU THINKPAD EDGE E525 1200-39U THINKPAD EDGE E525 1200-38U |
10.8V 5200mAh 6cells LiIon
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
BTI 10.8 6 cell LAP0488 compatible bat...
£43.01
£51.61
|
BTI 10.8 9 cell LAP0642 compatible bat...
£45.11
£54.13
|
Popular
BTI 0Wh 9 cell 631243-001 compatible b...
£45.11
£54.13
|
BTI 10.8 9 cell LAP6600 compatible bat...
£61.88
£74.26
|
BTI 10.8 9 cell LAP0374 compatible bat...
£55.60
£66.72
|
Recommended
BTI HP-PB440 laptop spare part Battery
£35.66
£42.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LN-T430X6
|
CQ-CQ62X9
|
HP-EB8460PX9
|
DL-M4600X9
|
DL-E6400H
|
HP-PB440
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
8000mAh and more
|
8000mAh and more
|
7000mAh to 8000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|















