BTI 10.8 9 cell YGV51 compatible battery for DELL LATITUDE 5414 0W11V7 XRJDF XN4KN 09FN4 OVCHGN VCWGN 05XT3V 5XT3V CJ2K1 LATITUDE 7404
SKU
DL-L14X9
£61.88
£74.26
Out of stock
10.8 9 cell YGV51 compatible battery for DELL LATITUDE 5414 0W11V7 XRJDF XN4KN 09FN4 OVCHGN VCWGN 05XT3V 5XT3V CJ2K1 LATITUDE 7404
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | DL-L14X9 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Y |
| Meta Description | 10.8 9 cell YGV51 compatible battery for DELL LATITUDE 5414 0W11V7 XRJDF XN4KN 09FN4 OVCHGN VCWGN 05XT3V 5XT3V CJ2K1 LATITUDE 7404 |
BTI has invested in people, training programs, equipment and components to ensure the highest level of quality, safety and performance. Providing and exceptional level of service is something that our customers have come to expect from BTI.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Dell Latitude 14 Rugged Extreme 5404 / 7404 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 91 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Dell Latitude 14 Rugged Extreme 5404 / 7404 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
BTI 10.8 9 cell YGV51 compatible batte...
£61.88
£74.26
|
BTI 10.8 9 cell LAP6600 compatible bat...
£61.88
£74.26
|
BTI 10.8 9 cell LAP0374 compatible bat...
£55.60
£66.72
|
BTI 0Wh 9 cell VV0NF compatible batter...
£57.70
£69.24
|
Bestseller
BTI 58Wh 3 cell LAP1281 compatible bat...
£49.96
£59.95
|
Popular
BTI 55Wh 4 cell 020-8145-01 compatible...
£53.21
£63.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DL-L14X9
|
DL-M4600X9
|
DL-E6400H
|
DL-E5440X9
|
A1281-BTI
|
A1405-BTI
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
| Battery capacity |
8000mAh and more
|
8000mAh and more
|
7000mAh to 8000mAh
|
8000mAh and more
|
5000mAh to 6000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
















