BSI-Refurbished Latitude Dell 5590 i5 8th Gen (BSI Certified Refurbished)
SKU
DL-5590-I7-16-256W
Special Price
£452.93
£543.52
Regular Price
£460.61
£552.73
In stock
Only 1 left
Dell Latitude 5590 i5 8th Gen, British Standards Institute Certified Quality, Intel Core i7, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Intel® HD Graphics, Windows 11 Pro
- Up to 60% cheaper than new
- Third-party accredited quality refurbishment
- 2-year warranty as standard
- Sustainable IT – Prevent emissions by not buying new
- A tree planted and donation to charity for every unit
Category: Sustainable Refurbished Computing
| SKU | DL-5590-I7-16-256W |
|---|---|
| EAN | 5060488611964 |
| Manufacturer | BSI-Refurbished |
| Availability | Y |
| Product Family | Latitude |
| Product Series | 5590 |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | Dell Latitude 5590 i5 8th Gen, British Standards Institute Certified Quality, Intel Core i7, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Intel® HD Graphics, Windows 11 Pro |
Awarded a British Standard Institute kitemark for the refurbished quality, this is the BSI-certified Refurbished Dell Latitude 5590 i5 8th Gen (BSI Certified Refurbished)
The highest quality refurbished on the market, certified by the world renown experts in quality assessment, this popular laptop is supported by a free 2-year warranty, for your peace-of-mind.
By purchasing BSI-refurbished, you are supporting a circular-economy & sustainable IT, as every laptop prevents the CO2 emissions and intense use of raw materials of creating a new equivalent.
With Windows 11 Pro installed, and backwards compatible with Windows 10.
Cost-effective, sustainable and without compromise. IT pays to be Green.
The highest quality refurbished on the market, certified by the world renown experts in quality assessment, this popular laptop is supported by a free 2-year warranty, for your peace-of-mind.
By purchasing BSI-refurbished, you are supporting a circular-economy & sustainable IT, as every laptop prevents the CO2 emissions and intense use of raw materials of creating a new equivalent.
With Windows 11 Pro installed, and backwards compatible with Windows 10.
Cost-effective, sustainable and without compromise. IT pays to be Green.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Black |
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | Dell |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Processor | |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-8650U |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Refurbished | Yes |
| Sustainable technologies and materials | A tree planted with every purchase |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | A tree planted with every purchase |
| Weight & dimensions | |
| Width | 376 mm |
| Depth | 250.7 mm |
| Height | 23.2 mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
BSI-Refurbished Latitude Dell 5590 i5...
Special Price
£452.93
£543.52
Regular Price
£460.61
£552.73
|
Hot Product
HP RENEW EB 840 G8 I5 16/256 W11P
Special Price
£501.50
£601.80
Regular Price
£510.00
£612.00
|
New
HP EB840G8 i5 16GB/256 Crtfd Rfrbd PC...
Special Price
£564.76
£677.71
Regular Price
£574.33
£689.20
|
Bestseller
HP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5...
Special Price
£424.80
£509.76
Regular Price
£432.00
£518.40
|
Recommended
HP EliteBook 840 G8 Renew Intel® Core™...
Special Price
£533.36
£640.03
Regular Price
£542.40
£650.88
|
HP EliteBook 840 G7 Renew Intel® Core™...
Special Price
£375.24
£450.29
Regular Price
£381.60
£457.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DL-5590-I7-16-256W
|
BM7V6E8Q#ABU
|
BJ1D9E8Q#ABU
|
B3EX4E8Q#ABU
|
C20LWE8Q#ABU
|
C1GD0E8Q#ABU
|
| Manufacturer |
BSI-Refurbished
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Weight |
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
| Display diagonal |
15" to 16"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
| Processor family |
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|














