BSI-Refurbished ProBook HP 445 G8 Ryzen 3 (BSI Certified Refurbished)
SKU
HP-PB445G8-R38256WOR
Special Price
£387.37
£464.84
Regular Price
£393.94
£472.73
In stock
Only 3 left
BSI-Certfied Refurbished - HP Probook 445 G8 Ryzen 3, British Standards Institute Certified Quality, AMD Ryzen 3, 8 GB RAM, 256GB SSD, 14inch Display, AMD Radeon Graphics, Windows 11 Pro
- Up to 60% cheaper than new
- Third-party accredited quality refurbishment
- 2-year warranty as standard
- Sustainable IT – Prevent emissions by not buying new
- A tree planted and donation to charity for every unit
Category: Sustainable Refurbished Computing
| SKU | HP-PB445G8-R38256WOR |
|---|---|
| EAN | 5060488610363 |
| Manufacturer | BSI-Refurbished |
| Availability | Y |
| Product Family | ProBook |
| Product Series | 445 |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
| Meta Description | BSI-Certfied Refurbished - HP Probook 445 G8 Ryzen 3, British Standards Institute Certified Quality, AMD Ryzen 3, 8 GB RAM, 256GB SSD, 14inch Display, AMD Radeon Graphics, Windows 11 Pro |
Awarded a British Standard Institute kitemark for the refurbished quality, this is the BSI-certified Refurbished HP Probook 445 G8 Ryzen 3 (BSI Certified Refurbished)
The highest quality refurbished on the market, certified by the world renown experts in quality assessment, this popular laptop is supported by a free 2-year warranty, for your peace-of-mind.
By purchasing BSI-refurbished, you are supporting a circular-economy & sustainable IT, as every laptop prevents the CO2 emissions and intense use of raw materials of creating a new equivalent.
With Windows 11 Pro installed, and backwards compatible with Windows 10, you are future-proof from the Win 10 security shut-down.
Cost-effective, sustainable and without compromise. IT pays to be Green.
The highest quality refurbished on the market, certified by the world renown experts in quality assessment, this popular laptop is supported by a free 2-year warranty, for your peace-of-mind.
By purchasing BSI-refurbished, you are supporting a circular-economy & sustainable IT, as every laptop prevents the CO2 emissions and intense use of raw materials of creating a new equivalent.
With Windows 11 Pro installed, and backwards compatible with Windows 10, you are future-proof from the Win 10 security shut-down.
Cost-effective, sustainable and without compromise. IT pays to be Green.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Silver |
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Rugged design | No |
| Built-in stylus pen storage | No |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | 5400U |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| USB Sleep-and-Charge | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | No |
| ExpressCard slot | No |
| SmartCard slot | No |
| Line-in | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | No |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Expansion slots | |
| ExpressCard slot | No |
| SmartCard slot | No |
| Performance | |
|---|---|
| ExpressCard slot | No |
| SmartCard slot | No |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | English, German, Dutch, French, Italian |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Windows 11 free upgrade | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Refurbished | Yes |
| Sustainable technologies and materials | A tree planted with every purchase |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | A tree planted with every purchase |
| Weight & dimensions | |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Warranty period | 2 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
BSI-Refurbished ProBook HP 445 G8 Ryze...
Special Price
£387.37
£464.84
Regular Price
£393.94
£472.73
|
Hot Product
HP RENEW EB 840 G8 I5 16/256 W11P
Special Price
£501.50
£601.80
Regular Price
£510.00
£612.00
|
New
HP EB840G8 i5 16GB/256 Crtfd Rfrbd PC...
Special Price
£564.76
£677.71
Regular Price
£574.33
£689.20
|
Bestseller
HP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5...
Special Price
£424.80
£509.76
Regular Price
£432.00
£518.40
|
Recommended
HP EliteBook 840 G8 Renew Intel® Core™...
Special Price
£533.36
£640.03
Regular Price
£542.40
£650.88
|
HP EliteBook 840 G7 Renew Intel® Core™...
Special Price
£375.24
£450.29
Regular Price
£381.60
£457.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HP-PB445G8-R38256WOR
|
BM7V6E8Q#ABU
|
BJ1D9E8Q#ABU
|
B3EX4E8Q#ABU
|
C20LWE8Q#ABU
|
C1GD0E8Q#ABU
|
| Manufacturer |
BSI-Refurbished
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Weight |
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
| Processor family |
AMD Ryzen 3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|














