Brother TN-230Y Toner-kit yellow, 1.4K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-3040 CN
SKU
TN230Y
Special Price
£65.41
£78.49
Regular Price
£66.52
£79.82
In stock
Only 3 left
The Brother TN-230Y Yellow Toner Cartridge. Prints 1,400 pages.
- Prints 1,400 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | yellow |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 1400.00 |
| Colour | yellow |
| SKU | TN230Y |
| EAN | 4977766666961 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Meta Description | The Brother TN-230Y Yellow Toner Cartridge. Prints 1,400 pages. |
Expertly designed to keep your Brother colour laser printer performing at its very best, this genuine TN-230Y Toner Cartridge guarantees professional results every time. Whether you’re printing a presentation, materials for displays or any other important document, it ensures your communications are always crystal clear.
Compatible Printers: Brother HL-3075 CW, Brother MFC-9120 CN, Brother HL-3040 CN, Brother HL-3045 CN, Brother DCP-9010 CN, Brother MFC-9325 CW, Brother HL-3070 CW, Brother MFC-9320 CW, Brother HL-3070 CN, Brother MFC-9125 CN, Brother HL-3000 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 1400 pages |
| Compatibility | HL-3040CN / HL-3070CW / DCP-9010CN / MFC-9120CN / MFC-9320CW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Product colour | Multicolour |
| Colour | Yes |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 129 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 373 mm |
| Package weight | 968 g |
| Weight | 348 g |
| Products per pallet | 192 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 968 g |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | HL-3040CN / HL-3070CW / DCP-9010CN / MFC-9120CN / MFC-9320CW |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Colour | Yes |
| Product colour | Multicolour |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 174 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 192 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother TN-230Y Toner-kit yellow, 1.4K...
Special Price
£65.41
£78.49
Regular Price
£66.52
£79.82
|
New
Xerox 006R01458 Toner yellow, 15K page...
Special Price
£95.67
£114.80
Regular Price
£97.30
£116.76
|
Recommended
Xerox 113R00773 Drum kit, 85K pages IS...
Special Price
£82.23
£98.68
Regular Price
£83.63
£100.36
|
Hot Product
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
Popular
HP C9721A/641A Toner cartridge cyan, 8...
Special Price
£74.62
£89.54
Regular Price
£75.89
£91.07
|
OKI 44318607 Toner cyan, 11.5K pages I...
Special Price
£55.22
£66.26
Regular Price
£56.16
£67.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN230Y
|
006R01458
|
113R00773
|
C9722A
|
C9721A
|
44318607
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
HP
|
HP
|
OKI
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Yellow
|
N/A
|
Yellow
|
Cyan
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Xerox
|
HP
|
HP
|
OKI
|


















