Brother BTAG-L33 DirectLabel-etikettes blue on blue bright 12mm x 4m for Brother Btag 12mm
SKU
BTAGL33
Special Price
£5.52
£6.62
Regular Price
£5.62
£6.74
In stock
Brother Btag-L33 Blue on Light Blue Labelling Tape – 12mm wide
- 12mm wide, 4m long
- High quality genuine Brother cassette
- Household durable
Category: Label-Making Tapes
| Label colour | Blue on light blue |
|---|---|
| SKU | BTAGL33 |
| EAN | 4977766836234 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Meta Description | Brother Btag-L33 Blue on Light Blue Labelling Tape – 12mm wide |
Brother original Btag-L33 Blue on Light Blue 12mm tape is perfect for all-round home organisation. Create labels to organise items in the kitchen, bedroom storage, home office and personal items, as well as children’s school books and stationery.Btag tape is durable and offers resistance to many of the conditions present during everyday use in the home. Btag labels are microwave, freezer, dishwasher, household liquids and water resistant, meaning they’ll remain intact and legible over time.
Compatible Printers: Brother PT-N 25 BT, Brother PT-N 10, Brother PT-N 20, Brother P-Touch N 20, Brother P-Touch N 25 BT, Brother P-Touch N 10
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Blue on light blue |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | P-touch PT-N10, PT-N20, PT-N25BT |
| Self-laminating | No |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape length | 4 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 53 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 50 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 53 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 45 mm |
| Tape length | 4 m |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package depth | 53 mm |
| Package weight | 50 g |
| Height | 62 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 14.6 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 153 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 253.6 kg |
| Products per pallet | 3672 pc(s) |
| Other features | |
| Package depth | 53 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Brother BTAG-L33 DirectLabel-etikettes...
Special Price
£5.52
£6.62
Regular Price
£5.62
£6.74
|
Recommended
Brother TZE-111 DirectLabel black on T...
Special Price
£6.68
£8.02
Regular Price
£6.79
£8.15
|
Bestseller
Brother TZE-121 DirectLabel black on T...
Special Price
£7.67
£9.20
Regular Price
£7.80
£9.36
|
Popular
Brother TZE-611 DirectLabel black on y...
Special Price
£7.63
£9.16
Regular Price
£7.76
£9.31
|
Hot Product
Brother TZE-N231 DirectLabel black on...
Special Price
£8.01
£9.61
Regular Price
£8.15
£9.78
|
Dymo S0847730 Embossing tape 3D black...
Special Price
£7.50
£9.00
Regular Price
£7.63
£9.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BTAGL33
|
TZE111
|
TZE121
|
TZE611
|
TZEN231
|
S0847730
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Label colour |
Blue on light blue
|
Black on transparent
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on white
|
N/A
|


















