Brother BTAG-T31 DirectLabel-etikettes black on orange 12mm x 4m for Brother Btag 12mm
SKU
BTAGT31
Special Price
£5.19
£6.23
Regular Price
£5.28
£6.34
In stock
Brother Btag-T31 Black on Orange Labelling Tape – 12mm wide
- 12mm wide, 4m long
- High quality genuine Brother cassette
- Household durable
Category: Label-Making Tapes
| Label colour | Black on orange |
|---|---|
| SKU | BTAGT31 |
| EAN | 4977766836067 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Meta Description | Brother Btag-T31 Black on Orange Labelling Tape – 12mm wide |
Brother original Btag-T31 Black on Orange 12mm tape is perfect for all-round home organisation. Create labels to organise items in the kitchen, bedroom storage, home office and personal items, as well as children’s school books and stationery.Btag tape is durable and offers resistance to many of the conditions present during everyday use in the home. Btag labels are microwave, freezer, dishwasher, household liquids and water resistant, meaning they’ll remain intact and legible over time.
Compatible Printers: Brother P-Touch N 20, Brother PT-N 10, Brother PT-N 25 BT, Brother P-Touch N 10, Brother PT-N 20, Brother P-Touch N 25 BT
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on orange |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | P-touch PT-N10, PT-N20, PT-N25BT |
| Self-laminating | No |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape length | 4 m |
| Country of origin | Philippines |
| Tape width | 1.2 cm |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 53 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 50 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.2 cm |
| Depth | 53 mm |
| Weight | 40 g |
| Width | 45 mm |
| Tape length | 4 m |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package depth | 53 mm |
| Package weight | 50 g |
| Height | 62 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 14.6 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 153 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 256.7 kg |
| Products per pallet | 3672 pc(s) |
| Other features | |
| Package depth | 53 mm |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother BTAG-T31 DirectLabel-etikettes...
Special Price
£5.19
£6.23
Regular Price
£5.28
£6.34
|
Brother TZE-111 DirectLabel black on T...
Special Price
£6.68
£8.02
Regular Price
£6.79
£8.15
|
Bestseller
Brother TZE-121 DirectLabel black on T...
Special Price
£7.67
£9.20
Regular Price
£7.80
£9.36
|
Popular
Brother TZE-611 DirectLabel black on y...
Special Price
£7.63
£9.16
Regular Price
£7.76
£9.31
|
Recommended
Brother TZE-N231 DirectLabel black on...
Special Price
£8.01
£9.61
Regular Price
£8.15
£9.78
|
Dymo S0847730 Embossing tape 3D black...
Special Price
£7.50
£9.00
Regular Price
£7.63
£9.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BTAGT31
|
TZE111
|
TZE121
|
TZE611
|
TZEN231
|
S0847730
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Label colour |
Black on orange
|
Black on transparent
|
N/A
|
Black on yellow
|
Black on white
|
N/A
|















