Zebra 3200 Wax-Resin thermal ribbon 450 m Black
SKU
03200BK17445
Special Price
£200.48
£240.58
Regular Price
£203.88
£244.66
In stock
Black wax/resin ribbon 3200serie - 174mm x 450m
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 03200BK17445 |
|---|---|
| EAN | 4054318719044 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
| Meta Description | Black wax/resin ribbon 3200serie - 174mm x 450m |
A special ink formulation for use with Zebra thermal transfer printers. Provides outstanding bar code print quality. Chemical resistant when printed on Zebra paper and synthetic label stocks. Smear- and scratch-resistant, this ribbon offers excellent staying power and durability in harsh environments. UL Recognized and CSA Component Acceptable when used with Zebra approved labels.
Recommended Media: 8000T All-Temp, 8000T Cryocool, 8000T Semi-Gloss, 8000T Tuff 190 Tag, 8000T Ultra-Removable, 8000T Ultra-Tuff 240 Tag , PolyO 3000T, PolyPro 4000T 216 Tag, PolyPro 4000T Matte, PolyTrans 3000 , RFID Smart Tags, Z-Perform 1000T 150 Tag, Z-Perform 1000T 190 Tag, Z-Select 2000T.
Compatible printers: 170PAX4, 170XiIIIPlus, 220XiIIIPlus, R170Xi, 160S, 170PAX, 170PAX3, 170Xi, 170XiII, 170XiIII, 220XiII, 220XiIII, Z6000, Z6M, Z6Mplus.
Recommended Media: 8000T All-Temp, 8000T Cryocool, 8000T Semi-Gloss, 8000T Tuff 190 Tag, 8000T Ultra-Removable, 8000T Ultra-Tuff 240 Tag , PolyO 3000T, PolyPro 4000T 216 Tag, PolyPro 4000T Matte, PolyTrans 3000 , RFID Smart Tags, Z-Perform 1000T 150 Tag, Z-Perform 1000T 190 Tag, Z-Select 2000T.
Compatible printers: 170PAX4, 170XiIIIPlus, 220XiIIIPlus, R170Xi, 160S, 170PAX, 170PAX3, 170Xi, 170XiII, 170XiIII, 220XiII, 220XiIII, Z6000, Z6M, Z6Mplus.
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 17.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 17.4 cm |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Zebra 3200 Wax-Resin thermal ribbon 45...
Special Price
£200.48
£240.58
Regular Price
£203.88
£244.66
|
Recommended
Zebra 2100 High-Performance Wax therma...
Special Price
£202.55
£243.06
Regular Price
£205.98
£247.18
|
Zebra 5095 HighPerformance Resin therm...
Special Price
£210.23
£252.28
Regular Price
£213.79
£256.55
|
Bestseller
Zebra 05095BK11045 Thermal-transfer ri...
Special Price
£260.06
£312.07
Regular Price
£264.47
£317.36
|
Hot Product
Zebra 4800 Performance Resi thermal ri...
Special Price
£263.00
£315.60
Regular Price
£267.46
£320.95
|
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
Special Price
£170.00
£204.00
Regular Price
£172.88
£207.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
03200BK17445
|
02100BK15645
|
05095BK08945
|
05095BK11045
|
04800BK08045
|
02100BK13145
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|









