Yealink Mtouch Plus Controller Black
SKU
MTouch Plus-Ex Package
Special Price
£639.56
£767.47
Regular Price
£650.40
£780.48
Out of stock
Yealink MTouch Plus-11.6 inches Touch Console for MVC Series Room System
Category: Video Conferencing Accessories
| Product colour | Black |
|---|---|
| Product type | Controller |
| SKU | MTouch Plus-Ex Package |
| EAN | 5715328093867 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
| Meta Description | Yealink MTouch Plus-11.6 inches Touch Console for MVC Series Room System |
Yealink MTouch Plus is the specific-designed Yealink third-generation touch panel with a unique appearance and all-in-one features. With an 11.6-inch anti-fingerprint and anti-glare IPS large screen, MTouch Plus provides you with a more comfortable control experience during the meeting.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Controller |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Yealink |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 967 g |
| Packaging data | |
| Package width | 327 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | LAN (RJ-45), USB Type-C |
| Mounting kit | Yes |
| Networking cable length | 7.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Yealink Mtouch Plus Controller Black
Special Price
£639.56
£767.47
Regular Price
£650.40
£780.48
|
HP Poly TC10 Touch Controller
Special Price
£660.22
£792.26
Regular Price
£671.41
£805.69
|
HP Poly IP Ceiling Microphone Array
Special Price
£202.44
£242.93
Regular Price
£205.87
£247.04
|
Yealink CM20 Microphone Grey
Special Price
£604.16
£724.99
Regular Price
£614.40
£737.28
|
Yealink MTouch Plus Controller Black
Special Price
£923.94
£1,108.73
Regular Price
£939.60
£1,127.52
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MTouch Plus-Ex Package
|
875K5AA
|
875S1AA
|
CM20
|
MTouch Plus
|
| Manufacturer |
Yealink
|
HP Poly
|
HP Poly
|
Yealink
|
Yealink
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
White
|
Grey
|
Black
|
| Product type |
Controller
|
N/A
|
N/A
|
Microphone
|
Controller
|





