Western Digital Green WD ™ SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 480 GB
SKU
WDS480G3G0B-00BJF0
Special Price
£108.22
£129.86
Regular Price
£116.74
£140.09
In stock
WD Green SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 480 GB
Category: Internal Solid State Drives
| SKU | WDS480G3G0B-00BJF0 |
|---|---|
| EAN | 0718037894355 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | Green |
| Meta Description | WD Green SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 480 GB |
Accelerate the Everyday with SSD Storage
PCs and laptops get a noticeable lift from WD Green SATA SSDs – built to enhance day-to-day tasks and improve system response.
Apps Launch Fast
Applications you use every day launch quickly when you use a WD Green SATA SSD – giving you the boost to work faster and more efficiently.
Dependable Solid State Technology
WD Green SSDs help keep your data safe – solid state technology requires no moving internal parts.
Low Power is Good.
WD Green SSDs draw low amounts of power from your system - and that’s a good thing for the battery life in laptop and mobile devices.
Revive Your PC
Adding a WD Green SSD to your laptop or desktop PC can boost your startup times and accelerate your applications.
Online Resources
Download the free WD SSD Dashboard to keep up-to-date with your drive’s health, or download and install Acronis® True Image™ WD Edition to safely clone your old drive to a new WD SSD.
PCs and laptops get a noticeable lift from WD Green SATA SSDs – built to enhance day-to-day tasks and improve system response.
Apps Launch Fast
Applications you use every day launch quickly when you use a WD Green SATA SSD – giving you the boost to work faster and more efficiently.
Dependable Solid State Technology
WD Green SSDs help keep your data safe – solid state technology requires no moving internal parts.
Low Power is Good.
WD Green SSDs draw low amounts of power from your system - and that’s a good thing for the battery life in laptop and mobile devices.
Revive Your PC
Adding a WD Green SSD to your laptop or desktop PC can boost your startup times and accelerate your applications.
Online Resources
Download the free WD SSD Dashboard to keep up-to-date with your drive’s health, or download and install Acronis® True Image™ WD Edition to safely clone your old drive to a new WD SSD.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 545 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Universal |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 480 GB |
| Read speed | 545 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Universal |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 480 GB |
| Read speed | 545 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Universal |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 36.2 g |
| Height | 1.5 mm |
| Depth | 80 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 85 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 85 °C |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Western Digital Green WD ™ SATA SSD M....
Special Price
£108.22
£129.86
Regular Price
£116.74
£140.09
|
Recommended
Origin Storage 500GB TLC SSD Latitude...
Special Price
£92.42
£110.90
Regular Price
£99.68
£119.62
|
Origin Storage 500GB TLC SSD mSATA 3.3V
Special Price
£102.41
£122.89
Regular Price
£110.46
£132.55
|
Popular
Samsung PM961 1 TB
Special Price
£99.01
£118.81
Regular Price
£106.80
£128.16
|
Bestseller
Origin Storage 1TB PCIE M.2 NVME SSD 8...
Special Price
£116.31
£139.57
Regular Price
£125.46
£150.55
|
New
Lenovo 7N47A00099 internal solid state...
Special Price
£113.48
£136.18
Regular Price
£122.40
£146.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDS480G3G0B-00BJF0
|
DELL-500TLC-NB50
|
NB-500TLC-MINI
|
MZVLW1T0HMLH-00000
|
NB-1TBM.2/NVME
|
7N47A00099
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Samsung
|
Origin Storage
|
Lenovo
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
N/A
|
PCI Express 3.0
|
N/A
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
TLC
|
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
500GB to 800GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
200GB to 250GB
|
| Component for |
Universal
|
PC/notebook
|
N/A
|
N/A
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
mSATA
|
N/A
|
M.2
|
2.5"
|












