Western Digital Black SN850X M.2 2 TB PCI Express 4.0 NVMe
SKU
WDBB9G0020BNC-WRSN
Special Price
£311.00
£373.20
Regular Price
£335.46
£402.55
In stock
NVMe, 2TB, 7300MB/s, PCIe Gen4
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 2000 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC |
| SKU | WDBB9G0020BNC-WRSN |
| EAN | 0619659193447 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | Black |
| Meta Description | NVMe, 2TB, 7300MB/s, PCIe Gen4 |
Strap in for breakneck gaming speeds with the WD_BLACK SN850X NVMe™ SSD. Crush load times and slash throttling, lagging, and texture pop-ins for a smooth, fast experience that lets you compete at your absolute peak. With the advanced features of Game Mode 2.0 (Windows only) automatically turned on by the WD_BLACK Dashboard, the WD_BLACK SN850X NVMe SSD delivers top-tier performance to keep you playing, streaming, recording, and dominating the game.
Get the Ultimate Gaming Edge
Insane speeds up to 7,300 MB/s deliver top-tier performance with ridiculously short load times for the elite gaming experience you’ve been waiting for.
More Control
The WD_BLACK Dashboard monitors the health of your drive, control of RGB lighting and exclusively on the SN850X, Game Mode 2.0 (Windows® only).
Get the Ultimate Gaming Edge
Insane speeds up to 7,300 MB/s deliver top-tier performance with ridiculously short load times for the elite gaming experience you’ve been waiting for.
More Control
The WD_BLACK Dashboard monitors the health of your drive, control of RGB lighting and exclusively on the SN850X, Game Mode 2.0 (Windows® only).
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 1200 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Read speed | 7300 MB/s |
| Write speed | 6600 MB/s |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| Data transmission | |
| Read speed | 7300 MB/s |
| Write speed | 6600 MB/s |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| Design | |
| Component for | PC |
| SSD form factor | M.2 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| TBW rating | 1200 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Read speed | 7300 MB/s |
| Write speed | 6600 MB/s |
| Random write (4KB) | 1100000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1200000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 key ID | M |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 7.5 g |
| Height | 2 mm |
| Depth | 80 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital Black SN850X M.2 2 TB...
Special Price
£311.00
£373.20
Regular Price
£335.46
£402.55
|
Recommended
Hypertec FirestormLite 2TB 2.5 7mm SAT...
Special Price
£272.56
£327.07
Regular Price
£294.00
£352.80
|
Hot Product
Samsung PM883 3.84 TB 2.5" Serial...
Special Price
£499.51
£599.41
Regular Price
£538.80
£646.56
|
Popular
Samsung PM983
Special Price
£388.26
£465.91
Regular Price
£418.80
£502.56
|
New
HPE 764945-B21-RFB internal solid stat...
Special Price
£277.29
£332.75
Regular Price
£299.10
£358.92
|
Lenovo 4XB7A14097 internal solid state...
Special Price
£267.00
£320.40
Regular Price
£288.00
£345.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBB9G0020BNC-WRSN
|
SSD2S2000FS-L
|
MZ7LH3T8HMLT-00005
|
MZ1LB1T9HALS-00007
|
764945-B21-RFB
|
4XB7A14097
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Hypertec
|
Samsung
|
Samsung
|
Lenovo
|
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA III
|
SAS
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
500GB to 800GB
|
500GB to 800GB
|
| Component for |
PC
|
Universal
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
3.5"
|
2.5"
|














