Wenger/SwissGear City Traveler Carry-On 16" 40.6 cm (16") Backpack Black
SKU
606490
Special Price
£61.94
£74.33
Regular Price
£62.99
£75.59
In stock
City Traveler Carry-On 16" Backpack, 22 L, Black
- Doubles as an overnighter
- Built in Packing Cube Expandable main packing compartment
- Mesh curtain folds down to function as a regular backpack
- Essential organizer
- Two front QuickAccess pockets with coated, water resistant zippers
- File divider Reflective lash point
Category: Notebook Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 16 " |
| Material | Polyester |
| SKU | 606490 |
| EAN | 7613329064498 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | Y |
| Meta Description | City Traveler Carry-On 16" Backpack, 22 L, Black |
The stylish looking CityTraveler is perfect for short business trips. It offers a seperated compartment for your clothing and a well protected laptop compartment with tablet pocket.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Volume | 22 L |
| Width | 240 mm |
| Weight | 900 g |
| Height | 420 mm |
| Depth | 380 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of front pockets | 2 |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of front pockets | 2 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
Wenger/SwissGear City Traveler Carry-O...
Special Price
£61.94
£74.33
Regular Price
£62.99
£75.59
|
Bestseller
Targus TBR003EU laptop case 40.6 cm (1...
Special Price
£43.85
£52.62
Regular Price
£44.59
£53.51
|
Hot Product
Techair TAN3901V5 14-15.6" Busine...
Special Price
£65.08
£78.10
Regular Price
£66.18
£79.42
|
Popular
DICOTA Eco Backpack PRO 35.8 cm (14.1&...
Special Price
£82.84
£99.41
Regular Price
£84.24
£101.09
|
Recommended
DICOTA Eco Multi SCALE 14-15.6" 3...
Special Price
£82.25
£98.70
Regular Price
£83.64
£100.37
|
DICOTA Dual GO 39.6 cm (15.6") Ba...
Special Price
£66.76
£80.11
Regular Price
£67.90
£81.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
606490
|
TBR003EU
|
TAN3901V5
|
D30846-RPET
|
D31441-RPET
|
D31862-RPET
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Techair
|
Dicota
|
Dicota
|
Dicota
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Polyethylene terephthalate (PET)
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
Any brand
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
| Case type |
Backpack
|
Trolley case
|
Trolley case
|
Backpack
|
Trolley case
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|


















