Vogel's PFW 6875 165.1 cm (65") Black
SKU
7368750
Special Price
£315.32
£378.38
Regular Price
£320.66
£384.79
In stock
Only 1 left
37'' - 65'', 72kg, 200x200 mm - 500x600 mm
Category: TV Mounts
| Maximum weight capacity | 72 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 65 " |
| Product colour | Black |
| SKU | 7368750 |
| EAN | 8712285324840 |
| Manufacturer | Vogel's |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | 37'' - 65'', 72kg, 200x200 mm - 500x600 mm |
PFW 6875 Video wall pop out module portrait
The PFW 6875 is an adjustable pop-out video- wall module for displays in portrait position. The PFW 6875 can be used for displays up to 72kg with mounting patterns from 200 x 200 up to 500 x 600 mm. It features multi-monitor stacking, spring-loaded release, open design, custom spacers, top adjustable mounting brackets and straight scissor-style extension.
Optional dedicated spacers dramatically reduce installation time. Spacers are available for the most used video wall displays or monitors.
The PFW 6875 is an adjustable pop-out video- wall module for displays in portrait position. The PFW 6875 can be used for displays up to 72kg with mounting patterns from 200 x 200 up to 500 x 600 mm. It features multi-monitor stacking, spring-loaded release, open design, custom spacers, top adjustable mounting brackets and straight scissor-style extension.
Optional dedicated spacers dramatically reduce installation time. Spacers are available for the most used video wall displays or monitors.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size compatibility | 94 cm (37") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 500 x 600 mm |
| Maximum screen size compatibility | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 72 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 130 mm |
You may also be interested in
| Product |
Vogel's PFW 6875 165.1 cm (65&quo...
Special Price
£315.32
£378.38
Regular Price
£320.66
£384.79
|
Popular
Chief Swing Arm Wall Mount Black
Special Price
£542.22
£650.66
Regular Price
£551.41
£661.69
|
Recommended
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount...
Special Price
£253.83
£304.60
Regular Price
£258.13
£309.76
|
Hot Product
StarTech.com Mobile TV Cart - Portable...
Special Price
£300.89
£361.07
Regular Price
£305.99
£367.19
|
Bestseller
StarTech.com Mobile TV Stand - Heavy D...
Special Price
£397.73
£477.28
Regular Price
£404.47
£485.36
|
Multibrackets M Universal Swing Arm 18...
Special Price
£283.71
£340.45
Regular Price
£288.52
£346.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7368750
|
PDRUB
|
FPWARPS
|
MBLTVSTNDEC
|
STNDMTV100
|
7350073732654
|
| Manufacturer |
Vogel's
|
Chief
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
MULTIBRACKETS
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
N/A
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|
Floor
|
Wall
|


















