Vision TC-USBC3A/BL cable gender changer USB C USB 3.0 A Black
SKU
TC-USBC3A/BL
Special Price
£5.49
£6.59
Regular Price
£5.58
£6.70
In stock
Professional Black USB-C to USB 3.0A Adaptor
Category: Cable Gender Changers
| SKU | TC-USBC3A/BL |
|---|---|
| EAN | 4979313000006 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | Y |
| Meta Description | Professional Black USB-C to USB 3.0A Adaptor |
Converts the USB-C port on a laptop to older USB 3.0 so that mice, printers and other peripherals can be used.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | USB 3.0 A |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
Vision TC-USBC3A/BL cable gender chang...
Special Price
£5.49
£6.59
Regular Price
£5.58
£6.70
|
StarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable...
Special Price
£6.64
£7.97
Regular Price
£6.76
£8.11
|
Bestseller
StarTech.com HDMI to HDMI Adapter, Hig...
Special Price
£6.56
£7.87
Regular Price
£6.67
£8.00
|
Hot Product
Lindy HDMI Female to DVI-D Male Adapter
Special Price
£6.93
£8.32
Regular Price
£7.04
£8.45
|
Popular
StarTech.com Gigabit Cat 6 Crossover E...
Special Price
£6.31
£7.57
Regular Price
£6.42
£7.70
|
Recommended
StarTech.com Compact Mini DisplayPort...
Special Price
£6.57
£7.88
Regular Price
£6.68
£8.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-USBC3A/BL
|
HDMIDVIFM
|
GCHDMIFF
|
41228
|
C6CROSSOVER
|
GCMDP2DPMF
|
| Manufacturer |
Vision
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|


















