Vision TC-DPHDMI/BL video cable adapter HDMI Type A (Standard) DisplayPort Black
SKU
TC-DPHDMI/BL
Special Price
£12.54
£15.05
Regular Price
£12.76
£15.31
In stock
Only 3 left
Professional Black DisplayPort to HDMI Adaptor
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | TC-DPHDMI/BL |
| EAN | 4979292000004 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | Y |
| Meta Description | Professional Black DisplayPort to HDMI Adaptor |
Plugs into DisplayPort and has full-sized HDMI socket. Active circuit allows PCs with or without Dual-Mode DisplayPort (DP++) to connect to displays with HDMI inputs.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| AWG wire size | 30 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 50 g |
You may also be interested in
| Product |
New
Vision TC-DPHDMI/BL video cable adapte...
Special Price
£12.54
£15.05
Regular Price
£12.76
£15.31
|
Hot Product
Lindy DVI-D to VGA Converter
Special Price
£18.00
£21.60
Regular Price
£18.30
£21.96
|
Popular
StarTech.com DisplayPort to VGA Adapte...
Special Price
£16.79
£20.15
Regular Price
£17.08
£20.50
|
Lindy 3m DisplayPort to DVI Cable
Special Price
£14.71
£17.65
Regular Price
£14.96
£17.95
|
Recommended
StarTech.com HDMI to VGA Video Adapter...
Special Price
£15.98
£19.18
Regular Price
£16.25
£19.50
|
Bestseller
StarTech.com HDMI to VGA Adapter Conve...
Special Price
£22.99
£27.59
Regular Price
£23.38
£28.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-DPHDMI/BL
|
38189
|
DP2VGA
|
41492
|
HD2VGAA2
|
HD2VGAE2
|
| Manufacturer |
Vision
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
DisplayPort
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|

















