Vision 5m USB 2.0 USB cable USB A USB B White
SKU
TC2 5MUSB
Special Price
£8.73
£10.48
Regular Price
£8.88
£10.66
In stock
5m, USB 2.0, A to B
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | TC2 5MUSB |
| EAN | 3004951000000 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | Y |
| Meta Description | 5m, USB 2.0, A to B |
Quality A to B USB 2.0 cables. Compact gold-plated connectors. 4.8mm outer diameter. 28 AWG conductors. White. High quality braided shield and ferrite core at connector A (computer) end to shield against EMF and RF interference. Vision recommends using with the TC2 USB+ active booster module
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 5 m |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vision 5m USB 2.0 USB cable USB A USB...
Special Price
£8.73
£10.48
Regular Price
£8.88
£10.66
|
Hot Product
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
Special Price
£11.19
£13.43
Regular Price
£11.38
£13.66
|
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Special Price
£10.01
£12.01
Regular Price
£10.18
£12.22
|
StarTech.com 6 ft Smart UPS Replacemen...
Special Price
£13.59
£16.31
Regular Price
£13.82
£16.58
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
Special Price
£9.95
£11.94
Regular Price
£10.12
£12.14
|
Recommended
StarTech.com 2m (6 ft) Certified Super...
Special Price
£8.18
£9.82
Regular Price
£8.32
£9.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC2 5MUSB
|
90A051945
|
519779
|
USBUPS06
|
USB3SEXT5DSK
|
USB3CAB2M
|
| Manufacturer |
Vision
|
Datalogic
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|

















