Viewsonic VPC15-C53-G1 Slot-in PC Intel® Core™ i5 i5-1335U 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD ChromeOS
SKU
VPC15-C53-G1
Special Price
£692.12
£830.54
Regular Price
£748.24
£897.89
In stock
VPC15-C53-G1, Chromebox OPS for ViewBoard
- ChromeOS delivers lightning-fast startup and a user-friendly interface
- Built-in security chip and automatic updates safeguard data and ensure reliable performance
- Chrome Web Store access provides tools and extensions for personalization
- Google Play compatibility offers AndroidTM apps for diverse educational activities
Category: PCs/Workstations
| SKU | VPC15-C53-G1 |
|---|---|
| EAN | 0766907033663 |
| Manufacturer | Viewsonic |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | VPC15-C53-G1, Chromebox OPS for ViewBoard |
Transform your presentations, brainstorming sessions, and learning environments with the Chromebox OPS VPC15-C53-G1,designed for ViewBoard interactive displays.Engineered to safeguard your data, it features a dedicated security chip and automatic updates to ensure smooth performance and a reliable user experience. Designed for workplace collaboration and classroom engagement, this Chromebox OPS provides the tools you need to boost productivity and ignite creativity.
| Processor | |
|---|---|
| Processor model | i5-1335U |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Harmonized System (HS) code | 8471410000 |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Power | |
| Power supply input voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 242 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 65 mm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 118 mm |
| Package weight | 1.23 kg |
| Weight | 1.11 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 242 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 1.23 kg |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 100 cm |
| Pallet gross height | 107 cm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471410000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Harmonized System (HS) code | 8471410000 |
| Warranty period | 3 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Viewsonic VPC15-C53-G1 Slot-in PC Inte...
Special Price
£692.12
£830.54
Regular Price
£748.24
£897.89
|
Bestseller
Apple Mac mini 2023 M2 8GB 512GB - Sil...
Special Price
£578.69
£694.43
Regular Price
£625.61
£750.73
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 4 Intel® C...
Special Price
£593.85
£712.62
Regular Price
£642.00
£770.40
|
Lenovo ThinkStation P2 Tower Intel® Co...
Special Price
£997.89
£1,197.47
Regular Price
£1,078.80
£1,294.56
|
Hot Product
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500...
Special Price
£779.24
£935.09
Regular Price
£842.42
£1,010.90
|
New
HP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i5 i...
Special Price
£609.39
£731.27
Regular Price
£658.80
£790.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VPC15-C53-G1
|
MMFK3B/A
|
12E30059UK
|
30FR001NUK
|
882A6EA#ABU
|
622X9ET#ABU
|
| Manufacturer |
Viewsonic
|
Apple
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Apple M
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
macOS Ventura
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
8GB
|
| Product type |
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
















