Verbatim Store 'n' Stay NANO - USB 3.0 Drive 32 GB - Blue
SKU
98710
Special Price
£14.41
£17.29
Regular Price
£15.54
£18.65
In stock
Store 'n' Stay Nano, USB 3.0, 32GB
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 98710 |
| EAN | 0023942987109 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
| Meta Description | Store 'n' Stay Nano, USB 3.0, 32GB |
The Verbatim NANO USB Drive has a low profile design which is perfect for use with devices where a full size drive is not suitable.
From use with TV’s, media players and car audio devices, to expanding the storage of an ultra-book without increasing its footprint, the Verbatim NANO USB Drive is the perfect solution.
When inserted into a USB port only 5mm of the Verbatim Store 'n' Stay NANO USB Drive is left protruding, meaning it’s so small and unobtrusive it can be let in semi-permanently.
From use with TV’s, media players and car audio devices, to expanding the storage of an ultra-book without increasing its footprint, the Verbatim NANO USB Drive is the perfect solution.
When inserted into a USB port only 5mm of the Verbatim Store 'n' Stay NANO USB Drive is left protruding, meaning it’s so small and unobtrusive it can be let in semi-permanently.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Cap |
| Technical details | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Blue |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
New
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
Special Price
£14.41
£17.29
Regular Price
£15.54
£18.65
|
Recommended
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 128 GB - B...
Special Price
£13.29
£15.95
Regular Price
£14.34
£17.21
|
Hot Product
SanDisk Ultra USB flash drive 32 GB US...
Special Price
£12.35
£14.82
Regular Price
£13.32
£15.98
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 64 GB US...
Special Price
£12.53
£15.04
Regular Price
£13.51
£16.21
|
Popular
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
Special Price
£19.97
£23.96
Regular Price
£21.54
£25.85
|
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 16...
Special Price
£21.08
£25.30
Regular Price
£22.74
£27.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
98710
|
49189
|
SDCZ48-032G-U46
|
SDCZ48-064G-U46
|
49168
|
98664
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Form factor |
cap
|
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
capless
|
| Product colour |
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
256GB and more
|
16GB to 25GB
|















