V7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
SKU
V7U3C2A-BLK-1E
Special Price
£2.51
£3.01
Regular Price
£2.56
£3.07
In stock
USB-C to USB-A 3.0 Adapter
- No software or driver required
- Connects USB-C-enabled devices to USB-A devices peripherals
- Reversible USB-C connector
- Up to 5 Gbps data transfer speed
Category: Cable Gender Changers
| SKU | V7U3C2A-BLK-1E |
|---|---|
| EAN | 0662919099089 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | Y |
| Meta Description | USB-C to USB-A 3.0 Adapter |
With the USB-C to USB 3.0 Adapter from V7 you can easily connect USB 3.0 and 2.0 devices to new USB-C devices. Simply plug in the USB-C Adapter and you're ready to connect your peripherals. Comes with a 2 year warranty, and all V7 adapters go through a rigorous testing process to ensure quality.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | USB-A |
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Weight | 10 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
V7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
Special Price
£2.51
£3.01
Regular Price
£2.56
£3.07
|
Recommended
StarTech.com Replacement USB Keyboard...
Special Price
£3.72
£4.46
Regular Price
£3.78
£4.54
|
StarTech.com DB9 RS232 Serial Null Mod...
Special Price
£2.67
£3.20
Regular Price
£2.71
£3.25
|
Hot Product
StarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable...
Special Price
£6.64
£7.97
Regular Price
£6.76
£8.11
|
Popular
StarTech.com DB9 RS232 Serial Null Mod...
Special Price
£2.70
£3.24
Regular Price
£2.75
£3.30
|
StarTech.com HDMI to HDMI Adapter, Hig...
Special Price
£6.56
£7.87
Regular Price
£6.67
£8.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V7U3C2A-BLK-1E
|
GC46FMKEY
|
NM9FF
|
HDMIDVIFM
|
NM9MF
|
GCHDMIFF
|
| Manufacturer |
V7
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|


















