Urban Factory ERGO: ERGONOMIC FOLDABLE WORKING CHAIR
SKU
EFC01UF
Special Price
£97.10
£116.52
Regular Price
£98.75
£118.50
In stock
Only 1 left
ERGO: ERGONOMIC FOLDABLE WORKING CHAIR
- Seat: Ergonomic
- Covering: Breathable mesh, high-density padding
- Backrest rotation mechanism: 90°
- Retractable armrests
- Base: On casters
Category: Office & Computer Chairs
| Castor wheels | Yes |
|---|---|
| SKU | EFC01UF |
| EAN | 3760170881799 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
| Meta Description | ERGO: ERGONOMIC FOLDABLE WORKING CHAIR |
ERGO:
FOLDABLE WORK CHAIR.
The special feature of this chair lies in its backrest: it is made of breathable fabric and has a curved shape. Thanks to this, your back will benefit from optimal support and your body posture will be optimized.
The chair has a mechanism allowing you to fold the backrest onto the seat and benefit from space savings.
FOLDABLE WORK CHAIR.
The special feature of this chair lies in its backrest: it is made of breathable fabric and has a curved shape. Thanks to this, your back will benefit from optimal support and your body posture will be optimized.
The chair has a mechanism allowing you to fold the backrest onto the seat and benefit from space savings.
| Features | |
|---|---|
| Castor wheels | Yes |
| Seat type | Padded seat |
| Backrest type | Mesh backrest |
| Seat colour | Black |
| Backrest colour | Black |
| Backrest material | Fabric |
| Base colour | Black |
| Number of wheels | 5 wheel(s) |
| Ergonomic design | Yes |
| Armrest | Yes |
| Adjustable armrest | Yes |
| Headrest | No |
| Frame colour | Black |
| Armrest type | Hard armrest |
| Armrest adjustment type | 1D armrest |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Height (max) | 99 cm |
| Width | 620 mm |
| Depth | 550 mm |
| Weight | 9 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 570 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of packaging boxes | 1 |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 570 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Urban Factory ERGO: ERGONOMIC FOLDABLE...
Special Price
£97.10
£116.52
Regular Price
£98.75
£118.50
|
Urban Factory ERGO: ERGONOMIC ADJUSTAB...
£131.36
£157.63
|
Urban Factory ERGO: SIMPLE ERGONOMIC A...
Special Price
£115.55
£138.66
Regular Price
£117.50
£141.00
|
|---|---|---|---|
| SKU |
EFC01UF
|
ESC01UF
|
ESC05UF
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Urban Factory
|
Urban Factory
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Castor wheels |
Y
|
Y
|
Y
|



