Ubiquiti UNVR-Instant White
SKU
UNVR-INSTANT
Special Price
£182.24
£218.69
Regular Price
£185.33
£222.40
In stock
Only 3 left
Network Video Recorder Instant, Compact, 6-port PoE, HDMI, 3.5" HDD support, 1.14" screen
Category: Network Video Recorders (NVR)
| SKU | UNVR-INSTANT |
|---|---|
| EAN | 0810177163633 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Y |
| Meta Description | Network Video Recorder Instant, Compact, 6-port PoE, HDMI, 3.5" HDD support, 1.14" screen |
Compact UniFi Protect NVR with 3.5" HDD support, featuring an integrated 6-port PoE switch, integrated HDMI View Port, and a capacity for (6) 4K cameras or (15) Full HD cameras.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Processor cores | 4 |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Hard drive | |
| Number of HDDs supported | 1 |
| HDD size | 3.5" |
| Storage | |
| Number of HDDs supported | 1 |
| HDD size | 3.5" |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| HDMI output | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 6 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Features | |
| LED indicators | LAN, PoE |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 2.9 cm (1.14") |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA), UL |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 1.04 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85219000 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti UNVR-Instant White
Special Price
£182.24
£218.69
Regular Price
£185.33
£222.40
|
New
Hanwha ARN-410S network video recorder...
Special Price
£188.80
£226.56
Regular Price
£192.00
£230.40
|
Hot Product
TP-Link VIGI 4 Channel PoE+ Network Vi...
Special Price
£195.34
£234.41
Regular Price
£198.65
£238.38
|
Recommended
Hanwha ARN-810S network video recorder...
Special Price
£230.10
£276.12
Regular Price
£234.00
£280.80
|
Hanwha QRN-430S network video recorder...
Special Price
£252.52
£303.02
Regular Price
£256.80
£308.16
|
Popular
TP-Link VIGI 8 Channel Network Video R...
Special Price
£149.94
£179.93
Regular Price
£152.48
£182.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UNVR-INSTANT
|
ARN-410S
|
VIGI NVR1004H-4P
|
ARN-810S
|
QRN-430S
|
VIGI NVR1008H
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
HANWHA
|
TP-LINK
|
HANWHA
|
HANWHA
|
TP-LINK
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|










