Ubiquiti UniFi ECS-Aggregation Managed L2/L3 1U Grey
SKU
ECS-AGGREGATION
Special Price
£3,898.22
£4,677.86
Regular Price
£3,964.29
£4,757.15
In stock
Only 2 left
Enterprise Campus Aggregation, (6) 100/40G QSFP28 ports, (48) 25/10G SFP28 ports, 3.6 Tbps, 2.3 Bpps, 442.4 x 43.7 x 496 mm
- (48) 25G SFP28 and (6) 100G QSFP28 ports
- Multi-Chassis Link Aggregation (MC-LAG) support
- Layer 3 automatic failover (VRRP) support
- BGP Dynamic Routing
- (2) included hot-swappable power modules, with 1+1 redundancy
- (5) included hot-swappable fan modules, with 4+1 redundancy
Category: Network Switches
| SKU | ECS-AGGREGATION |
|---|---|
| EAN | 5715063524770 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Y |
| Meta Description | Enterprise Campus Aggregation, (6) 100/40G QSFP28 ports, (48) 25/10G SFP28 ports, 3.6 Tbps, 2.3 Bpps, 442.4 x 43.7 x 496 mm |
1.8 Tbps high-density 100G/25G Layer 3 Etherlighting™ aggregation switch with MC-LAG support for high availability system design.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| QSFP28 ports quantity | 6 |
| SFP28 ports quantity | 48 |
| Network | |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 3600 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 2300 Mpps |
| Throughput | 1800 Gbit/s |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP snooping |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 340 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 2 |
| Power source | AC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 496 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 9.9 kg |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Ubiquiti UniFi ECS-Aggregation Managed...
Special Price
£3,898.22
£4,677.86
Regular Price
£3,964.29
£4,757.15
|
Hot Product
Cisco Meraki MS225-48LP L2 Stck Cld-Mn...
Special Price
£3,260.00
£3,912.00
Regular Price
£3,315.25
£3,978.30
|
New
HPE Aruba Networking 5406R 16-port SFP...
Special Price
£4,950.10
£5,940.12
Regular Price
£5,034.00
£6,040.80
|
Recommended
Cisco Catalyst C9300-48P-E network swi...
Special Price
£5,177.56
£6,213.07
Regular Price
£5,265.31
£6,318.37
|
Popular
Cisco C9200L-48PXG-4X-E network switch...
Special Price
£4,989.69
£5,987.63
Regular Price
£5,074.26
£6,089.11
|
Bestseller
HPE Aruba Networking CX 6200M 36G 12SR...
Special Price
£5,487.00
£6,584.40
Regular Price
£5,580.00
£6,696.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECS-AGGREGATION
|
MS225-48LP-HW
|
JL095A
|
C9300-48P-E
|
C9200L-48PXG-4X-E
|
R8Q71A
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Cisco
|
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Rack mounting |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
N/A
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Stackable |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Switch type |
Managed
|
Managed
|
N/A
|
Managed
|
Managed
|
Managed
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
up to 0
|
46 to 48
|
N/A
|
46 to 48
|
46 to 48
|
46 to 48
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
N
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
N/A
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|














