Lindy USB 2.0 Type A to 5.5mm DC Cable, 1.5m
SKU
70267
Special Price
£1.52
£1.82
Regular Price
£1.55
£1.86
In stock
USB 2.0 Type A to 5.5mm DC Cable, 1.5m
- USB 2.0 Type A Male to DC Male (5.5mm outer diameter/2.5mm inner diameter) cable to power external drives or peripherals Connect devices with DC port to a laptop, computer, or charger
- Robust PVC housing, gold-flashed contacts and nickel-plated connectors
- USB 2.0, compatible with many devices featuring a 5.5/2.5mm DC port
- 10 year warranty
Category: USB Cables
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | DC |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 70267 |
| EAN | 4002888702676 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| Meta Description | USB 2.0 Type A to 5.5mm DC Cable, 1.5m |
The Lindy USB Power Cable allows you to power 5V DC devices from a single USB port (max. 0.9A/5V). It is perfect for mobile applications, eliminating the need to carry bulky PSUs when travelling.
USB Type A to DC cables are available with the following DC connector sizes:
2.5/0.7mm 3.5/1.35mm 5.5/2.5mm 5.5/2.1mm
USB Type A to DC cables are available with the following DC connector sizes:
2.5/0.7mm 3.5/1.35mm 5.5/2.5mm 5.5/2.1mm
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | DC |
| Cable length | 1.5 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | DC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Lindy USB 2.0 Type A to 5.5mm DC Cable...
Special Price
£1.52
£1.82
Regular Price
£1.55
£1.86
|
Popular
C2G 3m USB 2.0 A/B Cable - Black
Special Price
£1.75
£2.10
Regular Price
£1.78
£2.14
|
Hot Product
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 3m, Ma...
Special Price
£1.35
£1.62
Regular Price
£1.37
£1.64
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Special Price
£1.27
£1.52
Regular Price
£1.30
£1.56
|
Bestseller
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...
Special Price
£1.55
£1.86
Regular Price
£1.57
£1.88
|
New
Cables Direct USB2-122 USB cable 0.15...
Special Price
£1.96
£2.35
Regular Price
£1.99
£2.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
70267
|
81567
|
340458
|
338653
|
V7E2USB2AB-1.8M
|
USB2-122
|
| Manufacturer |
Lindy
|
C2G
|
Manhattan
|
Manhattan
|
V7
|
Cables Direct
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
DC
|
USB B
|
USB B
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|













