Lindy 1m DisplayPort to DVI-D Cable
SKU
41490
Special Price
£10.44
£12.53
Regular Price
£10.62
£12.74
In stock
1m DisplayPort to DVI-D Cable
- Connects a DisplayPort equipped device to a DVI display
- Supports resolutions up to 1920x1200@60Hz
- Supports video mirroring and extended desktop modes
- Male to male connections for a secure direct connection
- 2 year warranty
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 | DisplayPort |
|---|---|
| Connector 1 | DVI-D |
| Cable length | 1 m |
| SKU | 41490 |
| EAN | 4002888414906 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| Meta Description | 1m DisplayPort to DVI-D Cable |
The Lindy DisplayPort to DVI Cable is ideal for connecting a DisplayPort equipped source such as a PC or laptop to an DVI display. It supports high definition video resolutions up to 1920x1200@60Hz.
This cable can also be used to add another display to extend the available desktop workspace and increase productivity, great for use in residential or workplace office setups.
This cable can also be used to add another display to extend the available desktop workspace and increase productivity, great for use in residential or workplace office setups.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 2.7 Gbit/s |
| Connector gender | Male/Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lindy 1m DisplayPort to DVI-D Cable
Special Price
£10.44
£12.53
Regular Price
£10.62
£12.74
|
Lindy 0.2m DVI to VGA Adapter Cable
Special Price
£10.14
£12.17
Regular Price
£10.31
£12.37
|
Popular
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
Special Price
£10.60
£12.72
Regular Price
£10.78
£12.94
|
Recommended
Lindy 2m DisplayPort to DVI-D Cable
Special Price
£11.86
£14.23
Regular Price
£12.06
£14.47
|
Lindy 3m DisplayPort to DVI Cable
Special Price
£14.71
£17.65
Regular Price
£14.96
£17.95
|
Bestseller
StarTech.com Mini DisplayPort to HDMI...
Special Price
£9.45
£11.34
Regular Price
£9.61
£11.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
41490
|
41222
|
DP2HDMI
|
41491
|
41492
|
MDP2HDMI
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
DVI-D
|
DVI-A
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
N/A
|
N/A
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
Female connector
|












