Lindy 0.5m USB 2.0 Type A to A Cable, Anthra Line
SKU
36691
Special Price
£1.36
£1.63
Regular Price
£1.38
£1.66
In stock
0.5m USB 2.0 Type A to A Cable, Anthra Line
- Professional choice USB 2.0 Type A to A cable for commercial and high performance AV and IT installations
- Supports data transfer speeds up to 480Mbps
- Robust PVC housing, nickel connectors and gold plated contacts
- Double shielded cable, corrosion resistant tinned copper conductors
- USB 2.0, 480Mbps; 10 year warranty
Category: USB Cables
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 36691 |
| EAN | 4002888366915 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| Meta Description | 0.5m USB 2.0 Type A to A Cable, Anthra Line |
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Anthra Line USB 2.0 Type A to A cables are the professional choice for high performance connections in commercial AV and IT installations.
Anthra Line USB 2.0 cables are premium connections that feature double shielded construction with copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and nickel connectors maintain signal integrity and reliability.
Data transfer speeds up to 480Mbps are supported for the quick and effortless transfer of large data volumes.
Anthra Line USB 2.0 Type A cables are available in lengths from 0.2m to 5m.
Anthra Line USB 2.0 cables are premium connections that feature double shielded construction with copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and nickel connectors maintain signal integrity and reliability.
Data transfer speeds up to 480Mbps are supported for the quick and effortless transfer of large data volumes.
Anthra Line USB 2.0 Type A cables are available in lengths from 0.2m to 5m.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 26/28 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | REACH & UL |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Tinned copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.4 mm |
| Cable length | 0.5 m |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Magnetically shielded | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH & UL |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black, Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy 0.5m USB 2.0 Type A to A Cable,...
Special Price
£1.36
£1.63
Regular Price
£1.38
£1.66
|
C2G 3m USB 2.0 A/B Cable - Black
Special Price
£1.75
£2.10
Regular Price
£1.78
£2.14
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 3m, Ma...
Special Price
£1.35
£1.62
Regular Price
£1.37
£1.64
|
Manhattan USB-A to Mini-USB Cable, 1.8...
Special Price
£1.23
£1.48
Regular Price
£1.25
£1.50
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Special Price
£1.27
£1.52
Regular Price
£1.30
£1.56
|
Hot Product
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...
Special Price
£1.55
£1.86
Regular Price
£1.57
£1.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36691
|
81567
|
340458
|
333375
|
338653
|
V7E2USB2AB-1.8M
|
| Manufacturer |
Lindy
|
C2G
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
V7
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
USB B
|
Mini-USB B
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|

















