Lindy 0.5m USB 2.0 Type A Extension Cable, Anthra Line
SKU
36701
Special Price
£1.18
£1.42
Regular Price
£1.20
£1.44
In stock
0.5m USB 2.0 Type A Extension Cable, Anthra Line
- Professional choice USB 2.0 Type A Extension cable for commercial and high performance AV and IT installations
- Supports data transfer speeds up to 480Mbps
- Robust PVC housing, nickel connectors and gold plated contactsandnbsp;
- Double shielded cable, corrosion resistant tinned copper conductors
- USB 2.0, 480Mbps; 10 year warranty
Category: USB Cables
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 36701 |
| EAN | 4002888367011 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| Meta Description | 0.5m USB 2.0 Type A Extension Cable, Anthra Line |
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Anthra Line USB 2.0 Type A Extension cables are the professional choice for high performance connections in commercial AV and IT installations.
Anthra Line USB 2.0 cables are premium connections that feature double shielded construction with copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and nickel connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
Data transfer speeds up to 480Mbps are supported for the quick and effortless transfer of large data volumes.
Anthra Line USB 2.0 Type A Extension cables are available in lengths from 0.2m to 5m.
Anthra Line USB 2.0 cables are premium connections that feature double shielded construction with copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and nickel connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
Data transfer speeds up to 480Mbps are supported for the quick and effortless transfer of large data volumes.
Anthra Line USB 2.0 Type A Extension cables are available in lengths from 0.2m to 5m.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 26/28 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | REACH, UL |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH, UL |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black, Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lindy 0.5m USB 2.0 Type A Extension Ca...
Special Price
£1.18
£1.42
Regular Price
£1.20
£1.44
|
C2G 3m USB 2.0 A/B Cable - Black
Special Price
£1.75
£2.10
Regular Price
£1.78
£2.14
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 3m, Ma...
Special Price
£1.35
£1.62
Regular Price
£1.37
£1.64
|
Bestseller
Manhattan USB-A to Mini-USB Cable, 1.8...
Special Price
£1.22
£1.46
Regular Price
£1.24
£1.49
|
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Special Price
£1.27
£1.52
Regular Price
£1.30
£1.56
|
Hot Product
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...
Special Price
£1.55
£1.86
Regular Price
£1.57
£1.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36701
|
81567
|
340458
|
333375
|
338653
|
V7E2USB2AB-1.8M
|
| Manufacturer |
Lindy
|
C2G
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
V7
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
USB B
|
Mini-USB B
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|















