Lindy 0.5m USB 2.0 Cable - Type A To B, Transparent
SKU
41751
Special Price
£1.19
£1.43
Regular Price
£1.21
£1.45
In stock
0.5m USB 2.0 Cable - Type A To B, Transparent
- USB Type A Male to USB Type B Male
- Features 28AWG for Data and 26AWG for Power
- Fully moulded
- Length: 0.5m
- 10 year warranty
Category: USB Cables
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 41751 |
| EAN | 4002888417518 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| Meta Description | 0.5m USB 2.0 Cable - Type A To B, Transparent |
The Lindy Type A to Type B high quality USB cable complies fully with the USB 2.0 specification allowing data transfer speeds of up to 480Mbit/sec.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/26 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 0.5 m |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Transparent |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Transparent |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Transparent |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lindy 0.5m USB 2.0 Cable - Type A To B...
Special Price
£1.19
£1.43
Regular Price
£1.21
£1.45
|
New
Cables Direct USB2-160OTG USB cable 0....
Special Price
£0.93
£1.12
Regular Price
£0.95
£1.14
|
C2G 3m USB 2.0 A/B Cable - Black
Special Price
£1.75
£2.10
Regular Price
£1.78
£2.14
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 3m, Ma...
Special Price
£1.35
£1.62
Regular Price
£1.37
£1.64
|
Bestseller
Manhattan USB-A to Mini-USB Cable, 1.8...
Special Price
£1.23
£1.48
Regular Price
£1.25
£1.50
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
Special Price
£1.27
£1.52
Regular Price
£1.30
£1.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
41751
|
USB2-160OTG
|
81567
|
340458
|
333375
|
338653
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
C2G
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
USB A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB A
|
USB B
|
USB B
|
Mini-USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
















