Lenovo PM983 2.5" 3.84 TB U.2 V-NAND NVMe
SKU
4XB7A10176
Special Price
£656.38
£787.66
Regular Price
£708.00
£849.60
In stock
Only 1 left
ThinkSystem U.2 PM983 3.84TB Entry NVMe PCIe 3.0 x4 Hot Swap
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Memory type | V-NAND |
| SSD capacity | 3840 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | 4XB7A10176 |
| EAN | 0889488468942 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Meta Description | ThinkSystem U.2 PM983 3.84TB Entry NVMe PCIe 3.0 x4 Hot Swap |
The Lenovo PM983 Entry NVMe PCIe solid-state drives (SSDs) in capacities from 1.92 TB to 7.68 TB are general-purpose yet high-performance NVMe PCIe SSDs. They are engineered for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads.
This product guide provides essential presales information to understand the NVMe Enterprise Value PCIe SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the NVMe Enterprise Value PCIe SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Memory type | V-NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 3200 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| Random write (4KB) | 50000 IOPS |
| Random read (4KB) | 540000 IOPS |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Certificates | |
| Certification | UL, TUV, FCC, CE, C-Tick, BSMI, KCC |
| Performance | |
| Interface | U.2 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 3200 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| Memory type | V-NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 50000 IOPS |
| Random read (4KB) | 540000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Certification | UL, TUV, FCC, CE, C-Tick, BSMI, KCC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
|---|---|
| Interface | U.2 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 3200 MB/s |
| Write speed | 2000 MB/s |
| Memory type | V-NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 50000 IOPS |
| Random read (4KB) | 540000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Certification | UL, TUV, FCC, CE, C-Tick, BSMI, KCC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Random latency - read (up to) | 85 µs |
| Random latency - write (up to) | 50 µs |
| Sequential latency - read (up to) | 15 µs |
| Sequential latency - write (up to) | 20 µs |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.8 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 10.6 W |
| Power consumption (read) | 8.7 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Technical details | |
| Interface | U.2 |
| Hot-swap | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 133 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 63 mm |
| Package weight | 433 g |
| Width | 70 mm |
| Weight | 70 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 133 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 63 mm |
| Package weight | 433 g |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo PM983 2.5" 3.84 TB U.2 V-N...
Special Price
£656.38
£787.66
Regular Price
£708.00
£849.60
|
Popular
Samsung SM883 3.84 TB 2.5" Serial...
Special Price
£666.39
£799.67
Regular Price
£718.80
£862.56
|
Recommended
Samsung PM1733 2.5" 7.68 TB PCI E...
Special Price
£2,330.69
£2,796.83
Regular Price
£2,514.00
£3,016.80
|
Hot Product
HPE MSA 1.92TB SAS 12G Read Intensive...
Special Price
£2,065.00
£2,478.00
Regular Price
£2,100.00
£2,520.00
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Special Price
£650.99
£781.19
Regular Price
£702.19
£842.63
|
New
Samsung PM1733 3.84TB 2.5" PCI Ex...
Special Price
£1,222.64
£1,467.17
Regular Price
£1,318.80
£1,582.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB7A10176
|
MZ7KH3T8HALS-00005
|
MZWLJ7T6HALA-00007
|
R0Q47A
|
MZ-77E4T0B/EU
|
MZWLR3T8HBLS-00007
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Samsung
|
Samsung
|
HPE
|
Samsung
|
Samsung
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
U.2
|
N/A
|
PCI Express 4.0
|
SAS
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
V-NAND
|
MLC
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND MLC
|
V-NAND
|
| SSD capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Disk array
|
PC
|
Server/workstation
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Disk array
|
N/A
|
N/A
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|

















